Hodnotenie: 0%
★★★★★
★★★★★

Čo nové v občianskej vede na Slovensku?

Základné údaje:

Občianska veda približuje vedu ľuďom a ľudí vede. Občianski vedci sa dobrovoľne venujú vedeckému výskumu pozorovaním a zaznamenávaním svojich pozorovaní, a zároveň sa aktívne zapájajú do vedeckých projektov. Prospech zo spolupráce majú tak vedci, ako aj občania. Projekty občianskej vedy prinášajú nové poznatky, ktoré prispievajú k vedeckému pokroku a prepájajú spoločnosť a vedu.

S cieľom priblížiť princípy občianskej vedy a potenciál participatívneho výskumu širšej verejnosti na Slovensku sme v Centre vedecko-technických informácií SR v spolupráci s University College London pripravili úvodný kurz o občianskej vede. Kurz je v slovenskom jazyku, bezplatný a vo forme MOOC (massive open online course) je prístupný na platforme https://moodle.eu-citizen.science/. Do kurzu sme zapojili aj 12 vybraných reprezentantov projektov občianskej vedy na Slovensku, ktorí sa s nami podelili o svoje skúsenosti v krátkych videách. O tomto kurze bude vo webinári, ktorý CVTI SR organizuje 13. 4. 2022, hovoriť Mária Habrmanová.

 V propagácii občianskej vedy chceme pokračovať aj naďalej, preto nás veľmi teší, že sme nadviazali kontakt aj s ďalšími projektami občianskej vedy. Dva z nich prebiehajú v medzinárodnej spolupráci, tretí je čisto slovenský, i tak však spája pestrú paletu aktérov. Vo webinári dostanú priestor tieto projekty: „Hľadajú sa prvosienky jarné“, „Občianska veda v Karpatoch“„Zlepšenie stavu mokrade NPR Klátovské rameno".

 

Link na webinár: https://video.nti.sk/live/?2193610OAV61QS42

Záznam spolu s prezentáciami budú neskôr dostupné na tejto stránke: https://otvorenaveda.cvtisr.sk/category/webinare

 

Anotácie projektov:

  • Projekt Hľadajú sa prvosienky jarné“ predstaví Zuzana Stožická z CVTI SR:

Projekt, ktorý skúma kvety prvosienok a ich vzťah k prostrediu, kde rastú, sa z Estónskej Univerzity v Tarte rozšíril do mnohých krajín Európy a stále hľadá nových partnerov. Zapojiť sa môžu bežní občania, žiaci, učitelia, ale aj profesionálni botanici alebo ľudia z mimovládnych organizácií zameraných na ochranu životného prostredia. Stačí nájsť kvitnúce prvosienky v ich prirodzenom prostredí a prizrieť sa im bližšie. Majú dva typy kvetov – pri jednom vidno peľnice, pri druhom bliznu. Cieľom je spočítať, koľko ktorého typu kvetu je na danej lokalite (ich vzájomný pomer môže vedcom povedať viac o tom, ako sa tam prvosienkam darí).

Formulár a ďalšie informácie v slovenčine nájdete na stránke projektu.

 

  • Projekt „Občianska veda v Karpatoch – Citizen Science in the Carpathians: building capacities of protected areas managers“ predstavia Zuzana Okániková z občianskeho združenia Pronatur a Matyáš Adam z Univerzity Tomáša Baťu v Zlíne:

Projekt „Občianska veda v Karpatoch“ je zameraný na sprístupnenie informácií o inovatívnych nástrojoch pre zapojenie miestnych komunít do ochrany prírody ako aj na sieťovanie subjektov, ktoré v rámci svojich aktivít využívajú prístupy občianskej vedy. Občianska veda môže napomôcť manažérom ochrany prírody zlepšiť nielen kvalitu informovaných rozhodnutí, ale aj spoluprácu s miestnymi skupinami pre ciele ochrany miestneho prírodného dedičstva. Informačné a vzdelávacie aktivity projektu vyvrcholia spoločným májovým podujatím Bioblitz, ktoré je ukážkou realizácie občianskej vedy v praxi.

Projekt „Občianska veda v Karpatoch“ sa realizuje v spolupráci s partnermi z Českej republiky, Maďarska, Poľska a Slovenska a je podporený z Visegrádskeho fondu.

Viac informácií na OZ Pronatur a Citizen Science in Carpathians.

 

  • Projekt „Zlepšenie stavu mokrade NPR Klátovské rameno“ predstaví Monika Supeková zo Slovenského vodohospodárskeho podniku:

Vedci z Poľnohospodárskej univerzity v Nitre a Slovenskej technickej univerzity v Bratislave, ochranári zo Štátnej ochrany prírody, miestni dobrovoľníci zo združenia Zelené dedičstvo - Zöld örökség aj vodohospodári zo Slovenského vodohospodárskeho podniku sa spojili v projekte na záchranu Klátovského ramena – zanikajúceho prítoku Malého Dunaja na Žitnom ostrove. Cieľom projektu s finančnou podporou envirorezortu a nórskych fondov je obnoviť cirkuláciu vody v ramene a revitalizovať biotopy pre vzácne druhy rastlín a živočíchov typických pre pôvodné lužné lesy. Do mapovania týchto druhov vedci prostredníctvom mobilnej aplikácie zapoja aj verejnosť, či už miestnych ľudí, alebo návštevníkov, ktorí prídu obdivovať krásy prírody.

Viac informácií na Príbeh mokradí a Zlepšenie stavu mokrade NPR Klátovské rameno.

Podobné udalosti

Start With Children

TalentExpo 2024

Čistenie prírody pri príležitosti Dňa Zeme

Film Biosférická rezervácia Tatry

Kvapka krvi v zoo