Dávame do pozornosti krátku reportáž, ktorú poskytlo BROZ (Bratislavské regionálne ochranárske združenie) Rádiu Regina Západ.
- 27.01. 2021
- Jana Menkynová
Výučbu tohto vzdelávacieho programu dlhodobo podporuje vo vybraných obciach spoločnosť SEWA, a.s.
Celkovo sa v rokoch 2017-2020 podarilo:
- vzdelať takmer 13 tisíc škôlkarov a prvákov zo základných škôl, celkovo bolo odučených 739 hodín výuky,
- 34 tisíc deti spolu s rodičmi vyzbierali viac ako 47 ton použitých batérií.
Do projektu sa môžu zapojiť MŠ a prvé ročníky základných škôl z Bratislavského a Trnavského kraja, z Nitry, Prievidze, Banskej Bystrice, Zvolena a Košíc.
- 15.03. 2020
- Katarína Ivancová
Riaditeľ Štátneho pedagogického ústavu Ľudovít Hajduk navštívil na pozvanie riaditeľa Pavla Michala Základnú školu Maximiliána Hella v Štiavnických Baniach. Na pracovnom stretnutí organizátorov a spolurealizátorov prevzal záštitu nad medzinárodnou konferenciou venovanou významnému astronómovi, fyzikovi, matematikovi a jezuitskému kňazovi Maximiliánovi Hellovi. Konferencia s názvom Dni Maximiliána Hella, ktorá je spolufinancovaná z prostriedkov grantov EHP a Nórska, Banskobystrického samosprávneho kraja a Sokoliarskej skupiny sv. Bavona, sa uskutoční pri príležitosti 300. výročia narodenia slovenského vedca v jeho rodnej obci Štiavnické Bane 13.-14. mája 2020. Podujatie organizuje obec Štiavnické Bane v spolupráci s tamojšou Základnou školou Maximiliána Hella a Krajskou hvezdárňou a planetáriom Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom.
"Aj keď Maximilián Hell patrí k významným slovenským rodákom a výnimočným osobnostiam našej histórie i svetovej vedy, verejnosť o ňom veľa nevie. Zaslúži si podľa mňa oveľa viac našej pozornosti a som veľmi rád, že práve táto medzinárodná konferencia sa realizuje pod záštitou najstaršieho vedecko-výskumného pracoviska v oblasti školstva a pedagogického výskumu na Slovensku,“ ocenil realizáciu konferencie riaditeľ ŠPÚ Ľudovít Hajduk.
V bloku odborných prednášok na konferencii vystúpia odborníci z Krajskej hvezdárne a planetária Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom, zástupcovia spolkov astronómov z Maďarska a Nórska ako aj zástupcovia jezuitských rádov zo Slovenska a USA. Súčasťou medzinárodného podujatia je výtvarná súťaž pre základné školy Hellove hviezdy, v ktorej chcú jej organizátori pokračovať aj v nasledujúcich rokoch. Vyhodnotenie súťaže, spolu s odovzdávaním cien, sa uskutoční priamo na konferencii v kinosále H
- 15.03. 2020
- Katarína Ivancová
Šľachetný čin detí. Základná škola s materskou školou Maximiliána Hella v obci Štiavnické Bane (okr. Banská Štiavnica) je výnimočná vo viacerých oblastiach. Teraz sa zapojila do ďalšieho jedinečného projektu, vďaka ktorému pomohli chudobným deťom v Afrike.
Žiaci tejto školy vyzbierali rôzne školské potreby ako farebné pastelky, gumy, peračníky, ale aj drobnú hotovosť a všetko poslali rovesníkom do Kene, kde pomáha chorým deťom mladá zvolenská lekárka Monika Paločková (26).
- 14.03. 2020
- Katarína Ivancová
„V súčasnej dobe sa vytráca vzájomná pomoc a práve toto je cesta, ktorou sa chceme uberať,“ hovorí o pomoci deťom z Afriky riaditeľ školy.
ŠTIAVNICKÉ BANE. Vytvorili projekt, prostredníctvom ktorého chcú pomôcť deťom v Afrike. Pre tento úctyhodný počin sa rozhodlo vedenie Základnej školy s materskou školou Maximiliána Hella v obci Štiavnické Bane v spolupráci s mladou lekárkou zo Zvolena Monikou Paločkovou.
Tá totiž v súčasnosti žije a pracuje v africkom prímorskom štáte Keňa, kde v rámci svojej práce pomáha chorým. Ako vysvetľuje jeden z iniciátorov myšlienky, riaditeľ školy Pavel Michal, s nápadom pomôcť týmto ľuďom sa pohrával už dlhšie.
- 14.03. 2020
- Katarína Ivancová
Krokodíly, opice, papagáje, korytnačky či kone. A aby toho nebolo málo aj niekoľko druhov dravcov. Takéto safari nájdete na dedinskej základnej škole v Štiavnických Baniach. Deti, ktoré ju navštevujú tu trávia aj víkendy a doslova všetok svoj voľný čas. Veď okrem učenia sa musia o zvieratá vedieť aj postarať.
- 14.03. 2020
- Katarína Ivancová
Pre deti je vzťah k prírode a živým tvorom odmalička prirodzený. Ak však svoj záujem nerozvíjajú, ľahko sa ich pozornosť sústredí inde. Našťastie si čoraz viac škôl uvedomuje, že vzťah k prírode vie u žiakov zlepšiť nielen to, ako uvažujú o našej planéte, ale posilňuje aj empatiu, trpezlivosť, schopnosť komunikácie a vnímanie sveta okolo nás. Spoznajte školy, ktorým sa darí prepájať klasické vyučovanie s ekoaktivitami.
Zaujímavé formy vzdelávania podporuje aj Nadácia VÚB. Prostredníctvom grantov poskytuje financie spoločenskozodpovedným projektom, ktoré si zaslúžia podporu. Patria k nim predovšetkým projekty, ktoré obohacujú učebné osnovy pútavým a netradičným spôsobom. Spoznajte tri z nich.
- 14.03. 2020
- Katarína Ivancová
Väčšinu času deti strávia v prírode. Vďaka tomu, že sa starajú o zvieratá, chodia do školy s radosťou aj cez víkendy. Počas leta navštívi školu vyše 8000 zvedavých turistov.
ŠTIAVNICKÉ BANE 29. októbra - Základná škola s materskou školou Maximiliána Hella Štiavnické bane je prvou základnou školou na svete, na ktorej sa vyučuje povinný predmet Sokoliarstvo. Vzdelávanie žiakov je zamerané na témy ako klimatické zmeny a vnímanie prírodného prostredia.
Vyučovanie sa uskutočňuje vo veľkej miere priamo v lesnom prostredí. Na škole žiaci chovajú dravce, sovy, kajmany, krokodíly, exotické vtáctvo, leguána zeleného, opice a ryby. O tom, ako škola vznikla a čo všetko sa deti počas rokov naučia na hodinách, nám porozprával riaditeľ školy Pavel Michal.