O EwoBoxe

Pracovná skupina
Pracovná skupina
Pracovná skupina
Pracovná skupina
Pracovná skupina
Pracovná skupina
Pracovná skupina
Pracovná skupina
Pracovná skupina
Pracovná skupina
Pracovná skupina

Vitajte v EWOBOXE

envirovýchova v kocke
Poslaním EWOBOXU je zhromažďovať a zdieľať informácie z oblasti environmentálnej výchovy, vzdelávania a osvety prostredníctvom internetového portálu – boxu. Tento priestor je otvorený pre všetkých, ktorí environmentálnu výchovu tvoria, realizujú, potrebujú alebo ňou jednoducho žijú.

ĽUDIA

Ľudia sú to najdôležitejšie v EWOBOXE. Ste to aj vy a vaše jedinečné myšlienky a informácie.

PRINCÍPY

EWOBOX budujeme na troch princípoch. Rovnováha. Otvorenosť. Slušnosť.

STATUSY

Zväčšujeme možnosti a priestory EWOBOXU pre všetkých.

Ľudia EWOBOXU

Ľudia sú to najdôležitejšie v EWOBOXE. Ste to aj vy a vaše jedinečné myšlienky a informácie, ktoré prinášate do boxu o environmentálnej výchove. Vďaka vám môže EWOBOX rásť a zväčšovať svoj dosah.

Ďalší ľudia EWOBOXU:

Marek Hubáček

Marek Hubáček

programátor EWOBOXU, Slovenská agentúra životného prostredia

Marek premieňa vízie a nápady v SAŽP na zdrojový kód. Nebojí sa výziev ani problémov a pri ich prekonávaní mu pomáha dobrá hudba, horský bicykel a humor čierny ako káva, ktorú do seba leje každé ráno. Doma so svojou manželkou vychováva dvoch budúcich daňových poplatníkov. Je nenapraviteľný optimista a verí, že každý deň je v podstate priemerný, lepší ako včerajšok a horší ako zajtrajšok.

Jana Šimonovičová

Jana Šimonovičová

koordinátorka pracovného tímu, Slovenská agentúra životného prostredia

Janka je zapálená pre environmentálnu výchovu už veľa rokov. Je hnacím motorom odboru environmentálnej výchovy v SAŽP a jej nevyčerpateľná energia a zanietenie je pre všetkých motiváciou. Je perfekcionistka, takže dávajte pozor, čo jej dáte po sebe prečítať. Vo voľnom čase sa venuje rodine, záhradke, angličtine a cvičeniu. Po dvoch dcérach im v rodine konečne pribudol aj chlap, psík Baki.

Andrej Šijak

Andrej Šijak

administrátor EWOBOXU, Slovenská agentúra životného prostredia

Medzi Andrejove pracovné záľuby patrí tvorba a realizácia praktických pomôcok a externých prvkov environmentálnej výchovy. Hmyzie hotely, hniezdne búdky či kŕmidlá pre vtáčiky už pomohol postaviť viacerým školám. Pričinil sa o vybudovanie solárnej sušičky a kompostéra z prírodných a odpadových materiálov v areáli SAŽP. Momentálne sa chystá na dažďovú záhradu a model vodného toku.

Lucia Thumová

Lucia Thumová

členka pracovného tímu, Ministerstvo životného prostredia SR

Už dlhé roky pracuje na tom, aby naše budúce generácie mohli vyrastať v čistom a kvalitnom životnom prostredí. Stretáva sa s odborníkmi a nadšencami v rôznych krajinách. Prišla na to, čo nám chýba. Sú to informácie! Preto je oduševnenou členkou pracovného tímu a prezentuje portál všade, kade chodí. Lucia už štvrť storočie pracuje na MŽP SR v oblasti environmentálnej výchovy, vzdelávania a osvety.

Boglárka Ivanegová

Boglárka Ivanegová

členka pracovného tímu, Sustainability Tools (SUSTO)

Bogi sa venuje rozvoju environmentálnej výchovy a vzdelávaniu pre udržateľný rozvoj. Počas strednej školy odišla do zahraničia a potom 10 rokov cestovala, študovala a pracovala ako dobrovoľníčka v Južnej, Strednej a Severnej Amerike. Teraz to už nerobí a nie je to len kvôli uhlíkovej stope. Uvedomila si totiž, že aj v našom regióne je nespočetné množstvo príležitostí pre učenie sa, veľa krás, zaujímavostí a výziev na riešenie. Mimo práce je najradšej s rodinou v lese alebo na lúke.

Katarína Vajliková

Katarína Vajliková

členka pracovného tímu, Stredisko environmentálnej výchovy SAŽP Dropie (SEV Dropie)

Katka jedného dňa otvorila brány SEV Dropie a už nikdy z neho srdcom neodišla. Všetci navôkol, vrátane tých nemých z CHVÚ Ostrovné lúky sa tešia, že sa vydala do susedného domu. Lebo Dropie je Katka a Katka je Dropie. Dnes už laureátka Ceny ministra životného prostredia je aj maminkou kvietka menom Margarétka. Verí v zmenu realizáciou praktických činov a sama ich robí prakticky každý deň. Vidieť, ako svoje okolie mení k lepšiemu, je skvelé!

Richard Medal

Richard Medal

člen pracovného tímu, Centrum environmentálnych aktivít (CEA)

Rišo je kúsok zo všetkého. Predseda siete Špirála a riaditeľ CEA, učiteľ a voľnočasový pedagóg, lektor, metodik a autor publikácií, projektový manažér. Zároveň je poslancom s poslaním. Aktívne sa zasadzuje za Trenčín hodný 21. storočia: cyklotrasy, zachovanie zelene v meste, verejné priestory pre ľudí... Nadšený prírody obdivovateľ a náruživý čitateľ je však v prvom rade hrdým otcom troch detí.

Andrea Klasová

Andrea Klasová

členka pracovného tímu, Národná ZOO Bojnice

Hľadáte niekoho na večer pri ohni, víkend v Ríme, týždeň na Bali či mesiac v Afrike... u nej ste na správnej adrese. Aďa sa rada smeje a rozsieva dobrú náladu. Je to zberateľ zážitkov a dobrodruh. Temperamentná marketingová odborníčka v Národnej zoo Bojnice, milujúca taliančinu, adrenalín a zvieratá. Na každý problém nájde riešenie, uvažuje strategicky, plánuje perfekcionisticky, realizuje dôsledne, je skĺbením motivátora a navigátora v jednom.

Alexandra Jóbová

Alexandra Jóbová

členka pracovného tímu, Banskobystrický samosprávny kraj

Po skončení materskej dovolenky s dvoma úžasnými deťmi sa Saška vrátila k práci na oddelení územného plánovania a životného prostredia BBSK. V rámci životného prostredia sa okrem iného venuje aj dôležitej environmentálnej výchove. Zero waste nie je pre ňu len slogan, ale životný štýl, ktorý šíri vôkol seba s úsmevom a neodolateľnou životnou energiou.

Dana Chlpošová

Dana Chlpošová

členka pracovného tímu, Národné lesnícke centrum (NLC)

Rada pracuje s ľuďmi. Srdcu najbližšie sú jej deti a mládež, rovnako ako príroda, jej krásy a tajomstvá. Lásku k lesu spolu so svojou kreativitou a optimistickým prístupom k životu pretavuje do lesnej pedagogiky, ktorej sa venuje aj vo svojej práci. Stotožňuje sa s myšlienkou: Kto učí deti a sadí stromy, verí v budúcnosť .

Simona Kuciaková

Simona Kuciaková

členka pracovného tímu, Nadácia Green Foundation (GF)

Po štúdiách sa Simona venovala rôznorodým komunitným projektom v Čechách, viedla voľnočasové environmentálne programy pre deti alebo cestovala ako dobrovoľníčka po Gruzínsku, Nepále či Indii. Aktuálne pracuje ako koordinátorka globálneho vzdelávacieho programu Roots & Shoots. Zaujíma sa o zážitkovú pedagogiku, psychológiu a umenie, v rámci ktorých hľadá presahy aj do oblasti výchovy pre udržateľný rozvoj.

Mirka Balciarová

Mirka Balciarová

členka pracovného tímu, Štátna ochrana prírody SR (ŠOP SR)

Mirka je oddaná environmentálnej výchove celou dušou. Lásku k prírode odovzdáva účastníkom programov Školy ochrany prírody vo Varíne. Rada tvorí a realizuje praktické pomôcky pre environmentálnu výchovu a v práci je dôsledná. V osobnom živote uplatňuje zerowaste, rada bicykluje, pláva, háčkuje a šikovnými ručičkami vyrába rôzne zaujímavé vecičky.

Dana Bardonová

Dana Bardonová

členka pracovného tímu, Súkromné mestské ekocentrum Malá líška, Banská Bystrica

Danka si realizuje svoj sen o ekocentre a zúročuje dlhé roky praxe v Tihányiovskom kaštieli. Pri práci s ľuďmi je veľmi uveriteľná, priama a sama ide v mnohých veciach príkladom. Práve presah do každodenného života je to, čo charakterizuje jej spôsob environmentálnej výchovy, to čo ľudí osloví a presvedčí. Doma jej radosť robia dve divožienky Barborka a Kristínka, záhradka aj zvieratá.

Eva Farkašovská

Eva Farkašovská

členka pracovného tímu, Slovenské múzeum ochrany prírody a jaskyniarstva

Evka je veľká milovníčka všetkých zvierat a najmä psíkov. Ambiciózna, húževnatá, kreatívna a hlavne komunikatívna osôbka, ktorá má v SMOPaJ pod palcom celé oddelenie ochrany prírody. Problémy rieši rýchlo, efektívne a hlavne s chladnou hlavou. Vo voľnom čase sa venuje svojmu statku okolo domu a tiež ochotníckemu divadlu.

Andrea Molnárová

Andrea Molnárová

členka pracovného tímu, Trenčiansky samosprávny kraj

V trenčianskej „zelenej župe“ má Aďa na starosti grantový program na podporu environmentálnych projektov. Keď práve nerozdeľuje peniaze, tak rada číta, behá, túla sa v prírode (najlepšie s košíkom plným hríbov) a spí.

Ingrid Moravčíková Károlyová

Ingrid Moravčíková Károlyová

členka pracovného tímu, Štátna ochrana prírody SR (ŠOP SR)

Energická, kreatívna, divoká a spontánna žena otvorená novým trendom, ktorá sa dlhé roky venuje environmentálnej výchove. Práca s deťmi, žiakmi, či s ,,dospelákmi" jej prináša nadhľad a chuť posúvať sa ďalej vo svojom odbore a tvoriť aj vážnejšie veci. Vdýchla vďaka tomu nový vietor do environmentálnej výchovy na ŠOP SR. Energiu na to čerpá v prírode na prechádzkach, kde je najradšej sama so svojimi myšlienkami. Potom sa teší domov, kde má malého nezbedníka Simonka, s ktorým sa rada vyblázni a vráti spať do sveta fantázie.

Anka Ďuricová

Anka Ďuricová

členka pracovného tímu, Slovenské banské múzeum (SBM)

V SBM sa venuje projektu Škola v múzeu. Tradičnými remeselnými „dielničkami“ v Kammerhofe sprevádza malých aj veľkých od jari do zimy. Je koordinátorkou environmentálnych projektov a aktivít v múzeu. Anka má rada záhradu, kávu, koláč, slnečný deň a vidí veci krajšie ako v skutočnosti sú. Úsmev, pokoj a empatia k nej jednoducho patria.

Veronika Páričková

Veronika Páričková

členka pracovného tímu, Slovenská agentúra životného prostredia

V práci i súkromí je kreatívna a vždy výborne zorganizovaná. Očaril ju Island, ale veľkou inšpiráciou pre jej profesiu bola stáž v Cuyahoga Valley Environmental Education Centre v Ohiu, USA. Veronika už ako dvojročná zbierala smeti zo zeme pred obchodom, kým jej maminka nakupovala. Táto téma jej dodnes zostala blízka. V obchode ju spoznáte podľa vlastnej tašky. Igelitovým vrecúškam na ovocie a zeleninu sa už z diaľky vyhýba.

Mariana Páleníková

Mariana Páleníková

členka pracovného tímu, Štátny pedagogický ústav (ŠPÚ)

Mariana pracuje celý život v školstve. Najprv učila deti a mládež, teraz vzdeláva a školí hlavne učiteľov. Vyskúšala školy rôznych typov, učila mladších aj starších, cudzincov aj domácich, biológiu aj telesnú výchovu. Svojím príkladom vštepuje ľuďom lásku k pohybu aj k prírode. Chodby v práci má plné kvetov a kolegov zachraňuje od množstva prebytočných papierov. Ak nemá živé kvety, tak si ich namaľuje.

Lilla Szabóová

Lilla Szabóová

členka pracovného tímu, Stredisko environmentálnej výchovy SAŽP Dropie

Asociácia jej mena s fialovou farbou určite nie je náhodná, je to jedna z jej obľúbených farieb. Davom, hlukom aj ruchom preplnenému mesto utiekla pred niekoľkými rokmi a vymenila ich za malebnú dedinku v strede regiónu Dolného Žitného ostrova. Jej práca je úzko spätá s týmto prostredím. Každý deň má príležitosť robiť ho ešte krajším a lepším.

Jana Rajnohová

Jana Rajnohová

členka pracovného tímu, Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP)

Janka je zanietená ekologička so zázemím v morskej biológii. Pracovala a žila na rôznych zaujímavých miestach sveta, učarili jej latinské krajiny, multikultúra, prírodná biodiverzita, miluje podmorský svet a mangrovníky. Plynule hovorí po anglicky a španielsky. Zaujíma sa o udržateľný spôsob života a ekologické problémy. Najlepšia forma aktívneho oddychu je pre ňu turistika, horský bicykel či bežky.

Eva Bendíková

Eva Bendíková

členka pracovného tímu, Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP)

Od roku 2017, kedy vznikol Zelený vzdelávací fond, sa stala jeho súčasťou. S ľudským prístupom sa snaží dosiahnuť čo najefektívnejšie riešenie akéhokoľvek problému, pričom slová „neviem“ a „nedá sa“ v jej slovníku nenájdete.

Princípy EWOBOXU

EWOBOX budujeme na troch princípoch:

1. Rovnováha

Vychádzame z princípu dávaj a ber. Lebo čím viac do EWOBOXU dáš, tým viac z neho dostaneš.

2. Otvorenosť

EWOBOX vnímame ako neobmedzený priestor pre všetky pohľady, témy a názory, pretože environmentálna výchova sa nedá zaškatuľkovať ani zavrieť do boxu.

3. Slušnosť

EWOBOXujeme férovo a dodržiavame zásady slušného správania.

Statusy EWOBOXU

Registráciou a vyplnením profilu sa rozšíria tvoje možnosti a otvoria ďalšie priestory EWOBOXU.

Status Úroveň vyplnenia profilu Možnosti

Zelenáč

bez vyplnenia

 • personalizovať si obsah portálu vyplnením oblastí záujmu
 • nastaviť zasielanie informačných e-mailov podľa vlastných preferencií

Pokročilý

meno a priezvisko

 • vytvárať a prispievať do diskusných skupín
 • komentovať články
 • nahlásiť záujem o udalosť

Skúsený

 • meno a priezvisko
 • adresa
 • telefónny kontakt
 • profilová fotka a textová informácia o sebe
stať sa spolutvorcom obsahu a pridávať
 • články
 • udalosti
 • výzvy
 • zdroje
pridať organizáciu/školu na EWOBOX

Profesionál

 • meno a priezvisko
 • adresa
 • telefónny kontakt
 • profilová fotka a textová informácia o sebe
 • pripojenie k organizácii/škole
 • vytvárať profil organizácie/školy v envirovýchove
 • prezentovať ponuku envirovýchovných aktivít organizácie
 • prezentovať a zaznamenávať činnosť školy v environmentálnej výchove
 • bezplatne využívať pripravené nástroje a aplikácie

(napr. tvorba formulárov, úprava profilovej stránky na mieru organizácie/školy, štatistické nástroje a postupne ďalšie a ďalšie)

(napr. vytvorenie zložitejšej štruktúry profilu organizácie, automatická synchronizácia dát so stránkou vašej organizácie a ďalšie)

Porovnanie možností

MOŽNOSTI Zelenáč Pokročilý Skúsený Profesionál
personalizovať obsah
dostávať informačné e-maily
vytvárať a prispievať do diskusných skupín
komentovať články
nahlásiť záujem o udalosť
pridávať články
pridávať udalosti
pridávať výzvy
pridávať zdroje informácií
pridať organizáciu/školu
vytvárať profil organizácie/školy
prezentovať ponuku aktivít a svoju činnosť
bezplatne využívať nástroje a aplikácie
požiadať o nadštandardné služby na info@ewobox.sk