Ako predchádzať vzniku odpadu z plastových obalov?

Základné údaje:
  • Typ zdroja: videá a filmy
  • Vydal/zostavil SAŽP
  • Rok vydania 2023
  • Cena Bez poplatku
  • Distribúcia Elektronická
  • Kontakt pre objednávku neuvedené

Aký je rozdiel medzi ľahkou a veľmi ľahkou plastovou taškou?

Ľahká plastová taška je taška s hrúbkou steny väčšou ako 15 a menšou ako 50 mikrometrov. Jedná sa o tzv. igelitovú tašku na celý nákup.

Veľmi ľahká plastová taška je taška s hrúbkou steny menšou ako 15 mikrometrov. Jedná sa o mikroténové, resp. plastové vrecúško na balenie potravín – napríklad rožkov, či iného pečiva.

Zatiaľ čo v roku 2018 bolo na slovenský trh uvedených v prepočte na jedného obyvateľa 129 kusov ľahkých a veľmi ľahkých plastových tašiek, tak v roku 2020 to bolo už len 93 kusov. K tomuto poklesu výrazne prispela legislatívna zmena účinná od 01.01.2018, ktorá zaviedla povinné spoplatnenie ľahkých plastových tašiek. Rovnako bola pre predajcov zavedená povinnosť poskytovať alternatívne druhy tašiek, ako napríklad papierové, či textilné.

Ako môžeme znížiť spotrebu plastových obalov?

Znížiť spotrebu plastových obalov je možné preferovaním takých výrobkov, ktoré majú minimálne množstvo plastových obalov, prípadne žiadne obaly. Vhodné je uprednostňovať výrobky na viac použití pred výrobkami na jedno použitie.

Pri nákupe zeleniny a ovocia je vhodné zvážiť, či je potrebné všetko baliť do mikroténových, resp. plastových vrecúšok. Niektoré druhy ovocia (napr. banány, či pomaranče) majú „prírodný“ obal — šupku. Takéto potraviny je možné vkladať priamo do nákupného košíka. Vyhýbajme sa nákupu ovocia a zeleniny, ktoré sú jednotlivo balené na plastových táckach a ktoré sú prekryté ďalším plastovým obalom. Na nákup ovocia a zeleniny je vhodné uprednostniť tržnice, kde je možné zakúpiť tovar od lokálnych pestovateľov. Namiesto využívania plastových tašiek si nákup odnášajme domov vo vlastných textilných taškách, sieťkach, či prepravkách.

Najideálnejšie je, ak sa obalom vyhneme úplne. Využívajme bezobalové obchody, kde je možné nakupovať potraviny (napríklad cestoviny, múku, strukoviny, či oleje) aj drogériu (mydlá, šampóny, či pracie gély). Stačí si priniesť nádobu, či fľašu a už jedným nákupom zabránime vzniku viacerých obalov, ktoré by vznikli pri nákupe v bežnom obchode.

Namiesto nakupovania balených vôd v PET fľašiach využívajme na pitie vlastné fľaše, ktoré je možné naplniť doma, prípadne využiť pitné fontány. Pri balení jedla v reštaurácii preferujme ekologickejšie varianty, ako napríklad vlastná nádoba či miska.

 

Viac informácií nájdete na:

MINISTERSTVO ŽIVOTNÉHO PROSTREDIA SLOVENSKEJ REPUBLIKY: https://www.minzp.sk/

SLOVENSKÁ AGENTÚRA ŽIVOTNÉHO PROSTREDIA: https://www.sazp.sk/

INFORMAČNÁ PLATFORMA ZELENÉ HOSPODÁRSTVO: https://www.zelenehospodarstvo.sk/