Webinár Výzvy pre občiansku vedu
Občianska veda aktívne zapája verejnosť do výskumu. Študenti, učitelia, dobrovoľníci z neziskových organizácií a záujmových spolkov, fanúšikovia vedy aj bežní ľudia pomáhajú vedcom s rôznymi úlohami: počítať vtáctvo, mapovať výskyt inváznych rastlín a živočíchov, vyhodnocovať zábery z kamier alebo naskenované histologické preparáty, monitorovať životné prostredie, vplyvy počasia, zdravie, ale napríklad aj lúštiť staré rukopisy, skúmať jazyk, vnímanie umenia, alebo históriu v rodinných príbehoch. Každý, kto má záujem, môže podať pomocnú ruku vede.
V Európe získava občianska veda čoraz viac pozornosti aj podpory financovateľov vedy. Centrá občianskej vedy vznikajú na univerzitách, ale tiež v knižniciach a múzeách a pomáhajú ľuďom z najrôznejších skupín a vrstiev spoločnosti budovať si vedeckú gramotnosť a pozitívny vzťah k vede založený na osobnej skúsenosti. Vedci takýmito spoluprácami získajú viac údajov, príležitosť preklenúť komunikačnú bariéru medzi odbornou a laickou verejnosťou, alebo objaviť nové, spoločensky relevantné výskumné otázky. Viacero projektov občianskej vedy možno nájsť aj na Slovensku.
O koncepcii občianskej vedy, o výzvach, ktoré jej prinášajú nové príležitosti na financovanie a vzdelávanie (ako práve otvorená druhá grantová výzva IMPETUS) a aktuálnom vývoji v Európe bude hovoriť Zuzana Stožická z Centra vedecko-technických informácií SR na bezplatnom webinári v utorok 30. 1. 2024 o 10.00-11.00.
Pripojiť k webináru sa môžete cez odkaz: https://video.nti.sk/live?267641RXQL2LTQ83