Naber odvahu

Ilustračný obrázok

Zaujímavosti:

Veľa z vás používa ručne vyrobené mydlá či tuhé šampóny. Potešila nás aj výroba mydiel práve počas tejto výzvy. Väčšina hľadala alternatívy na čistiace prostriedky, mydlá a krémy na bežné používanie.

Výzva zaujala aj školy. Deťom z MŠ Henckovce šikovné učiteľky ukázali ekologický a cenovo dostupný spôsob variantu čistiaceho prípravku. Na umytie stolov použili ocot, vodu a lufu. V MŠ Bystré si spravili „mastičkovú výzvu“. Deťom počas týždňa natierali uštipnutia od komárov skorocelovou mastičkou a zároveň sledovali zmeny. Oboznámili sa aj s inými domácimi výrobkami, ako napr. domáce mydlo, neparfumované bambucké maslo, šľahaný krém pre ockov dokonca aj bambucké maslo na labky pre psíkov. Žiaci zo Spišského Štiavnika si vyrobili dezinfekčné utierky a na ich výrobu použili vodu, biely ocot, esenciálne oleje a kúsky látky. Utierky použili na ruky aj čistenie lavíc.

Skvelé sú všetky praktické tipy, ktoré ste nám poslali. Dúfame, že si takéto alternatívy osvojíte a budete ich používať aj naďalej.

Vaše bezprostredné reakcie:

Zanesený riad sa dá čistiť nielen čistiacim prípravkom, popolom, ale aj pieskom.
Ivana Š.
Pri plnení tejto výzvy sme sa zamýšľali nad výberom drogériového produktu, ktorý deti používajú najčastejšie. Došli sme k záveru, že si spoločne vyrobíme mydlá. Objednali sme si sadu na výrobu mydiel a pustili sa do výroby. Deťom sa to nesmierne páčilo, chceli si to zopakovať, a pritom sa snažili pochopiť význam (dôvod) výroby domáceho mydla.
Aneta B.
Dohodli sme sa so žiakmi, že v domácnosti budeme na čistenie kuchynských povrchov používať viac ocot. Deti to už poznali, viaceré domácnosti takto fungujú. Mnohí sa sťažovali na nepríjemný zápach – ten ale časom vyprchal.
Katarína N.
Deťom sme ukázali environmentálne vhodné alternatívy kozmetických výrobkov. Vyrobili sme si vlastné prírodné mydlo i krém na ruky. Voňavé mydielka s prírodnou esenciou tak poputovali do každej domácnosti našich detí.
Valéria K.
Počas nádchy sa dá ušetriť približne 50 až 100 papierových vreckoviek.
Dominika L. M
So žiakmi sme po úvodnom rozhovore o ekologických variantoch drogérií navštívili obchod s ekologickými produktami, kde sme si zakúpili prírodné mydlo a domácu mastičku. Deti si počas výzvy umývali ruky s týmto mydlom. Rozprávali sme sa o tom, aký pozitívny vplyv má na našu pokožku používanie prírodného mydla.
Gabriela Š.
Mydlá a čistiaci prostriedok sme používali počas mesiaca v triede a v kabinete. Majú príjemnú vôňu a niektorí žiaci si ich už zakúpili aj domov.
Zoltán F.


Treba vedieť

Dekoračný obrázok

Čo je ODPAD a kto je zaň zodpovedný? Odpoveď by sa menila podľa doby, v ktorej by sme žili. Boli časy, keď toto slovo ani neexistovalo. Boli obdobia, nie tak dávno minulé, keď sa plytvalo minimálne, lokálne a komunitne.

Dospeli sme aj do štádia, so začiatkom počas priemyselnej revolúcie, kedy sme verili v nevyčerpateľnosť zdrojov a neobmedzený rast. V tomto ekonomickom režime bol odpad chcený a žiadaný. VIAC vyrábať na jednej strane si žiadalo VIAC vyhadzovať na strane druhej. Skonštruovali sme globálnu mašinu na výrobu odpadu, tzv. systém zober – vyrob – použi - vyhoď alebo lineárnu ekonomiku rastu, ktorá nám mala naplniť predstavu o blahobyte na Zemi. A hoci už žijeme v inej dobe, „mašina“ funguje ďalej. Kam nás doviedla, posúďte sami...

Pomer odpadu a produktu je 9:1. Odpad vzniká v každej fáze života produktu – od ťažby, cez výrobu, distribúciu, spotrebu, až po jeho zneškodnenie. Nielen ten štandardný (tuhý, kvapalný a plynný), ale aj ľudský. Iba 20 % populácie spotrebúva približne 80 % všetkých prírodných zdrojov. Druhy vymierajú 100-násobne rýchlejšie ako bez činnosti človeka. Životný štýl vyspelých krajín dosahuje ekologickú stopu na úrovni 3 až 9 planét. Iba 1 % populácie prispieva emisiami oxidu uhličitého 2-krát viac než zvyšok sveta. Až 40 % ľudí žije v chudobe a ich číslo rastie. Môžeme konštatovať, že náš rozvoj rozhodne nie je udržateľný ani spravodlivý.

Vitajte v novej geologickej epoche Zeme nazvanej Antropocén, konštatuje Správa o ľudskom rozvoji (UNDP, 2020). Doby, v ktorej dominantným rizikom pre naše prežitie sme my sami. Na jej začiatku stojíme pred výzvou: Ako spojíme ľudský rozvoj s regeneráciou životného prostredia a nie s jeho drancovaním?

Dôležité je povedať, že cesta existuje. Je v prírode a je v nás. Predstavte si systém, v ktorom suroviny neustále kolujú, ktorý neplytvá, nie je toxický, nevytvára odpad, podporuje život a jeho rozmanitosť. Čo vám to pripomína? ...miliardy rokov osvedčený prírodný spôsob hospodárenia, ktorého sme sami súčasťou. Postupne rastie globálny tlak a úsilie o etablovanie nového modelu, tzv. obehovej ekonomiky, resp. hospodárstva, inšpirovaného prírodnými systémami. V najbližších desaťročiach bude našou stávkou na budúcnosť.

Odpadová „mašina“, ktorú sme vytvorili v dobe minulej, však stále zotrvačne funguje ďalej. No jedine my ju dokážeme preprogramovať. Ako jednotlivci máme dve možnosti: 1. zvaliť vinu na systém a fungovať ako obvykle alebo 2. uvedomiť si, že systém sme my. Sme politici, manažéri, učitelia, spotrebitelia, ktorí majú každý deň v rukách moc tvarovať ho a meniť.

Odpoveď na úvodnú otázku preto v súčasnej dobe znie: „Chyba nie je v našich hviezdach, ale v nás samotných.“ (Shakespear v diele Julius Caesar)

Počet zapojených účastníkov

330

Výsledky

Prírodnou kozmetikou a drogériou sme ušetrili životné prostredie a naše zdravie.
Viac o výsledkoch

Ocenení účastníci

Viktória Č.
Ivana H.
ZŠ s MŠ Žemberovce

Mediálni partneri

Zvonček logo Enviráčik logo Maxík logo

Partneri

Natur pack logo Free food logo Inštitút cirkulárnej ekonomiky logo Fashion Revolution Slovakia logo NOA logo Planeta zem sa usmieva logo VEPOS Horného Turca n.o. Asekol Nok Saneco logo