Naber odvahu

Ilustračný obrázok
Už dlhšie pokukuješ po nejakej environmentálne vhodnej alternatíve kozmetických výrobkov alebo čistiacich prostriedkov? Už dávno si si chcel vyrobiť vlastné mydlo? Už roky plánuješ, ako začneš na upratovanie používať iba ocot a kyselinu citrónovú? Teraz je ten správny čas. Naber odvahu a poď do toho.

Garant výzvy

Saneco logo
1 Vyber si ekologický variant nejakého drogériového výrobku, ktorý bežne používaš.
2 Počas trvania výzvy sa zahraj na testovača. Vyskúšaj ho sám na sebe alebo vo svojej domácnosti.
Pošli nám fotku testovaného výrobku a napíš naň krátku recenziu. Ak sa ti osvedčil, zaraď ho do svojho bežného života.
Zapoj sa do výzvy
Ak sa chceš zapojiť do výzvy . Ak nemáš prihlasovacie údaje, registruj sa.
User

Treba vedieť

Dekoračný obrázok

Mydlá, šampóny, krémy, oleje, make up či čistiace prípravky to je sortiment, ktorý, dá sa povedať, dennodenne prechádza našimi rukami, očami a dokonca aj naším zažívacím traktom, kožou a to doslova. Každý z nás chce byť čistý, voňavý, bez vrások či šedín. Jednoducho s kozmetikou a drogériou sme v úzkom spojení.

Pozreli ste sa niekedy na zloženie svojich obľúbených kozmetických výrobkov? Rozumeli ste jednotlivým zložkám? Kto z vás si na nich číta drobné písmenká a piktogramy? Viete čo znamená nakreslený téglik s číslom 8M, alebo presýpacie hodiny s nejakým číslom vedľa? Každá drogéria či kozmetika má záručnú dobu a práve tieto symboly označujú dobu expirácie po jej otvorení. Mnohé z nich obsahujú chemické látky, často horľavé, prchavé. Môžu obsahovať aj toxické látky, avšak ich obsah je prísne regulovaný slovenskými, ale aj európskymi zákonmi a smernicami.

Okrem obsahu rôznych chemických látok, mnohé prípravky každodennej hygieny (ako napr. sprchové gély, peelingy, zubné pasty, pracie prostriedky) obsahujú aj plastové mikročastice. Častokrát ich voľným okom nezachytíme. Sú však tam a prispievajú k ďalšiemu veľkému problému – zamoreniu a prieniku mikroplastov do potravného reťazca.

Mikroplasty sú v podstate umelohmotné guľôčky veľmi malých až mikroskopických rozmerov. V jednej fľaštičke prípravku sa ich môže nachádzať aj milión. Spláchnutím do odtoku sa dostávajú do kanalizácie a ďalej do vodných zdrojov, tokov a morí. Je takmer nemožné ich zachytiť a prefiltrovať. V moriach a oceánoch ich skonzumujú morské živočíchy a týmto spôsobom sa dostávajú až na náš tanier. A tu platí jednoduchý princíp IN – OUT. Čo do svojho životného prostredia dáme, vracia nám späť.

A čo so zvyškami drogérie a kozmetiky a obalmi z nich?

Zvyšky farieb na vlasy, veľké množstvo starého čistiaceho prostriedku, odfarbovače, odlakovače – je odpad, ktorý je potrebné odovzdať na oficiálne zberné miesto a vtedy máme istotu, že bude bezpečne zlikvidovaný. Nespotrebovaná kozmetika alebo kozmetika po záruke patrí takisto na zberný dvor. A obal, ten treba zatriediť do nádoby, kam patrí. Avšak máme aj obaly, ktoré sú z viacvrstvového materiálu ako obaly zo zubných pást a práve tieto nie je možné recyklovať, preto ich vhadzujeme do zmesového odpadu.

Načo kupovať chlieb a koláče, ak si ich vieme upiecť. Podobne si vieme doma pripraviť vlastné mydlo, čistiacu vodu, pleťový olej alebo prací prostriedok. Prípadne investujte do certifikovanej prírodnej drogérie, na trhu dnes nájdete veľký výber za dostupné ceny. Koža je náš najväčší a najviditeľnejší orgán, preto by sme si ju mali chrániť a starostlivo vyberať, čo si na ňu nanesieme. Navyše, táto investícia sa vyplatí nie len pre vás, ale aj pre planétu.

Cieľ 2025

Program predchádzania vzniku odpadu Slovenskej republiky na roky 2019 – 2025 : Pokračovať v nastúpenom trende znižovania vzniku nebezpečného odpadu, dosiahnuť lepšiu kvalitu životného prostredia a udržateľné obehové hospodárstvo, založené na dôslednej ochrane zložiek životného prostredia a využívajúce čo najmenej neobnoviteľných prírodných zdrojov a nebezpečných látok, ktoré budú viesť k zlepšeniu zdravia obyvateľstva a to aj prostredníctvom Stratégie environmentálnej politiky 2030.

V čom to viazne

Je 21. storočie, a ak by sme sa pozreli do minulosti, tak v súčasnej dobe sa drogériových tovarov v domácnosti používa omnoho viac ako v časoch, keď niektorí rodičia, príp. starí rodičia boli malí. Mydlo sa vyrábalo doma z kostí dobytka, pralo sa vo vandli, na potoku, alebo sa pralo na plechovej drumbli, aby prádlo bolo čisté. Aby vlasy mali dôkladne umyté, používali octovú zálievku. A aby plátno bolo pekne naškrobené, či bolo viac biele, vypínali ho na lúku na priame slnko, aby tento proces nastal. Neboli práčky a pracie prostriedky, používala sa sóda. Namiesto aviváže, k pekne poskladanému prádlu v skrini sa umiestňovali levanduľové vrecúška, ktoré slúžili aj ako odpudzovače molí, alebo aby izba pekne voňala, viazali sa kytičky yzopu a na skrine sa kládla dula.

Mediálni partneri

Zvonček logo Enviráčik logo Maxík logo

Partneri

Natur pack logo Free food logo Inštitút cirkulárnej ekonomiky logo Fashion Revolution Slovakia logo NOA logo Planeta zem sa usmieva logo VEPOS Horného Turca n.o. Asekol Nok Saneco logo