Vymeň svoju hubku

Ilustračný obrázok

Zaujímavosti:

Lufa vám prišla ako skvelá náhrada klasickej hubky, veľa z vás o nej počulo prvýkrát a my sme radi, že ste sa o nej mohli dozvedieť práve od nás. Táto čarovná rastlina sa uchytila vo veľa domácnostiach. Do výzvy ste zapojili nielen seba, ale aj svojich členov rodiny a ostatných blízkych. Napísali ste nám, že sa vám s ňou umýva omnoho lepšie a vydrží omnoho dlhšie. Teší nás hlavne fakt, že lufu ste všetci ochotní používať i naďalej, vidíte ju ako pozitívnu zmenu vo vašich životoch a niektorí ste s ju adoptovali za nového člena rodiny.

Niektorí ste našli úplne nové využitie lufy. Hlavne žiacke kolektívy prišli na to, že sa s ňou dá perfektne umyť tabuľa (praktickú ukážku nájdete aj v našej galérii) alebo aj chemické pomôcky. Žiaci z Martina použili lufu počas výtvarnej výchovy na vyumývanie výtvarných obrusov.

Aktivita mala medzi žiakmi úspech. Páči sa nám, že ste si mnohí v školách dali za úlohu upozorniť rodičov a starých rodičov na takúto možnosť zmeny v domácnosti. Taktiež ste priamo oslovili pani upratovačky či kuchárky v jedálňach, aby si aj oni osvojili takúto zmenu. Je to taká pozitívna reťazová reakcia a my veríme, že budete posúvať tieto informácie o lufke ďalej.

Milo nás prekvapila aj vlastná tvorba jednej materskej školy. Pani učiteľky vymysleli skvelú rozpávku o Tekvici, ktorá sa premenila na Lufku.

Vaše bezprostredné reakcie:

Dohodli sme sa, že o lufe porozprávame doma našim rodičom a presvedčíme ich, že životné prostredie sa dá chrániť aj takým spôsobom, že plastové hubky na riad a na umývanie vymeníme za prírodné!
Žiaci IV. C triedy
Nevedeli sme o Lufe nič. Po prečítaní výzvy sme si veľa veci so žiakmi naštudovali a rozhodli sme sa, že bude našou každodennou kamarátkou na hodinách chémie. Umývame s ňou chemické pomôcky po realizácií pokusov.
Lenka P.
Nadšene sme sa zapojili do výzvy, pretože nám nie je jedno v akom prostredí žijeme. O lufe sme počuli prvýkrát. Hneď sme ju objednali cez eshop a rozdelili medzi náš kolektív 1. A. Dokonca ju používame aj v škole. Tešíme sa na ďalšiu výzvu.
Daniela V.
~ LUFU používajú všetky naše pani kuchárky v hlavnej kuchyni, ako aj v kuchynkách pri triedach, najskôr si nevedeli zvyknúť, no za pár dní je to už inak a sú spokojné, čakáme na moment, kedy budeme môcť dať použitú lufu do kompostéra a sme veľmi zvedavé či sa nám podarí vypestovať novú... držte nám palce.
Adriana H.
V našej domácnosti sme vymenili hubku za lufu vďaka nášmu dedkovi Fonzovi, ktorý lufu zasadil. Je veľmi zaujímavé a prekvapilo nás doma, ako lufa zmäkne pri kontakte s vodou a najviac super je, že dokáže vyčistiť riad ako naozajstná hubka. Lufu máme doma zaviazanú na špagátiku a keď sa jedna opotrebuje, dáme ju do kompostu a zo špagátika vezmeme ďalšiu. Ekológii ZDAR.
Natália K.
Táto téma sa deťom veľmi páčila. Rozhodli sa, že si vytvoria plagátik pre rodičov o lufe. Sami navrhli, že ho vyrobia z papiera, ktorý im ostal zo zošitov z minulého roka, aby šetrili. S plgátom niesli domov rodičom aj vzorku lufy. Navrhli, že v triede lufu budeme používať nielen pri umývaní v umývadle, ale širšie odstrihnutú aj namiesto špongie.
Katarína N.
Všetci testujúci sme boli užasnutí. Ja osobne (učiteľka) ju používam už skoro 3 týždne a nedám na ňu dopustiť. Rýchlo vyschne, nesmrdí a je super aj ako drátenka. Aj žiaci boli veľmi spokojní. Niektorí testujúci ju skúšali aj v sprche pri peelingu, super. Ďakujeme za super nápad, určite sa budeme snažiť si ju vypestovať.
ZŠ Topoľčianky

Treba vedieť

Dekoračný obrázok

Čo je ODPAD a kto je zaň zodpovedný? Odpoveď by sa menila podľa doby, v ktorej by sme žili. Boli časy, keď toto slovo ani neexistovalo. Boli obdobia, nie tak dávno minulé, keď sa plytvalo minimálne, lokálne a komunitne.

Dospeli sme aj do štádia, so začiatkom počas priemyselnej revolúcie, kedy sme verili v nevyčerpateľnosť zdrojov a neobmedzený rast. V tomto ekonomickom režime bol odpad chcený a žiadaný. VIAC vyrábať na jednej strane si žiadalo VIAC vyhadzovať na strane druhej. Skonštruovali sme globálnu mašinu na výrobu odpadu, tzv. systém zober – vyrob – použi - vyhoď alebo lineárnu ekonomiku rastu, ktorá nám mala naplniť predstavu o blahobyte na Zemi. A hoci už žijeme v inej dobe, „mašina“ funguje ďalej. Kam nás doviedla, posúďte sami...

Pomer odpadu a produktu je 9:1. Odpad vzniká v každej fáze života produktu – od ťažby, cez výrobu, distribúciu, spotrebu, až po jeho zneškodnenie. Nielen ten štandardný (tuhý, kvapalný a plynný), ale aj ľudský. Iba 20 % populácie spotrebúva približne 80 % všetkých prírodných zdrojov. Druhy vymierajú 100-násobne rýchlejšie ako bez činnosti človeka. Životný štýl vyspelých krajín dosahuje ekologickú stopu na úrovni 3 až 9 planét. Iba 1 % populácie prispieva emisiami oxidu uhličitého 2-krát viac než zvyšok sveta. Až 40 % ľudí žije v chudobe a ich číslo rastie. Môžeme konštatovať, že náš rozvoj rozhodne nie je udržateľný ani spravodlivý.

Vitajte v novej geologickej epoche Zeme nazvanej Antropocén, konštatuje Správa o ľudskom rozvoji (UNDP, 2020). Doby, v ktorej dominantným rizikom pre naše prežitie sme my sami. Na jej začiatku stojíme pred výzvou: Ako spojíme ľudský rozvoj s regeneráciou životného prostredia a nie s jeho drancovaním?

Dôležité je povedať, že cesta existuje. Je v prírode a je v nás. Predstavte si systém, v ktorom suroviny neustále kolujú, ktorý neplytvá, nie je toxický, nevytvára odpad, podporuje život a jeho rozmanitosť. Čo vám to pripomína? ...miliardy rokov osvedčený prírodný spôsob hospodárenia, ktorého sme sami súčasťou. Postupne rastie globálny tlak a úsilie o etablovanie nového modelu, tzv. obehovej ekonomiky, resp. hospodárstva, inšpirovaného prírodnými systémami. V najbližších desaťročiach bude našou stávkou na budúcnosť.

Odpadová „mašina“, ktorú sme vytvorili v dobe minulej, však stále zotrvačne funguje ďalej. No jedine my ju dokážeme preprogramovať. Ako jednotlivci máme dve možnosti: 1. zvaliť vinu na systém a fungovať ako obvykle alebo 2. uvedomiť si, že systém sme my. Sme politici, manažéri, učitelia, spotrebitelia, ktorí majú každý deň v rukách moc tvarovať ho a meniť.

Odpoveď na úvodnú otázku preto v súčasnej dobe znie: „Chyba nie je v našich hviezdach, ale v nás samotných.“ (Shakespear v diele Julius Caesar)

Počet zapojených účastníkov

1324

Výsledky

Ak bude každý účastník výzvy používať lufu celý rok, potom spolu ušetríme približne 31 776 klasických plastových hubiek.
Viac o výsledkoch

Ocenení účastníci

Beáta B
Valéria K
Veronika M

Mediálni partneri

Zvonček logo Enviráčik logo Maxík logo

Partneri

Natur pack logo Free food logo Inštitút cirkulárnej ekonomiky logo Fashion Revolution Slovakia logo NOA logo Planeta zem sa usmieva logo VEPOS Horného Turca n.o. Asekol Nok Saneco logo