Nedokonalosť chutí
Treba vedieť
Na planéte s takmer 8 miliardami ľudí čelíme potravinovej neistote na všetkých úrovniach. Viac ako 820 miliónov ľudí nemá dostatok potravy. Inými slovami, každý deviaty človek vo svete buď hladuje alebo trpí podvýživou. A aj napriek tomu plytváme potravinami. Každý rok sa vyhodí takmer 2 miliardy ton potravín, čo predstavuje až jednu tretinu všetkých vyrobených potravín na celom svete. Toto množstvo by dokázalo nasýtiť všetkých ľudí, ktorí hladujú a to dokonca 4-krát!
V Európe sa ročne vyhodí 88 miliónov ton jedla! (Čo predstavuje 173 kilogramov na osobu.) Aby ste mali konkrétnejší obraz, predstavte si, že každý z nás vyhodí štyri jedlá za týždeň. Domácnosti vyhodia 47 miliónov ton jedla a zvyšných 41 miliónov ton potravín vyhodia supermarkety a reštaurácie. Pri prvovýrobe a spracovaní sa taktiež plytvá vo veľkom množstve.
Plytvanie potravinami je jeden z najväčších svetových problémov, a to z etického, ekonomického, zdravotného aj environmentálneho hľadiska. Potravinový odpad neznamená len vyhodené jedlo a peniaze. Znamená hlavne plytvanie zdrojmi, ktoré sú potrebné na jeho výrobu – voda, pôda, energia či ľudská práca.
Potravinový odpad významne prispieva k zmene klímy. Nespotrebované potraviny končia častokrát v spaľovniach. Na skládkach, kde sa rozkladajú, sa z nich vo veľkom množstve uvoľňuje metán (jeden z najrozšírenejších skleníkových plynov, 28-krát účinnejší ako oxid uhličitý). Uhlíková stopa potravín sa však vytvára počas celého reťazca – od výroby po spotrebu. Keby bol potravinový odpad krajinou, bol by po Amerike a Číne 3. najväčším producentom skleníkových plynov! A to je už čo povedať.
Prečo vlastne plytváme potravinami? Dôvodov je viac a odpoveď nie je jednoznačná. Isté však je, že k plytvaniu dochádza v celom systéme, počnúc poľnohospodárstvom, cez potravinársky priemysel, dodávateľov, siete obchodov až po spotrebiteľov.
Najviac jedla vyhadzujeme v domácnostiach. Ako odpad najčastejšie končia zelenina, ovocie, chlieb a pečivo a tiež varené jedlo a mliečne výrobky. Nakupujeme viac potravín, ako dokážeme spotrebovať. Nevieme ich správne skladovať. Vyhadzujeme jedlo, ktoré nespĺňa estetické kritériá. Zhruba tretina Slovákov nevie s určitosťou povedať, aký je rozdiel medzi dátumom spotreby a dátumom minimálnej trvanlivosti, a aj preto mnohé potraviny končia zbytočne v koši.
Plytvaniu potravinami sa však dá pomerne efektívne predísť, ak začneme ako spotrebitelia pristupovať k jedlu zodpovedne. Aj minimálne zmeny v spôsobe nakupovania, varenia a konzumácie potravín pomôžu znížiť náš vplyv na životné prostredie, zredukovať odpad, šetriť prírodné zdroje aj financie, či pomôcť ľuďom, ktorí sú v núdzi.
Cieľ 2025
Program predchádzania vzniku odpadu SR na roky 2019 – 2025: Znížiť globálny potravinový odpad na osobu na maloobchodnej a spotrebiteľskej úrovni o polovicu a znížiť straty potravín v celom výrobnom a zásobovacom procese, vrátane pozberových strát.
V čom to viazne
Snahu o dosiahnutie uvedeného cieľa komplikuje zber relevantných údajov. Informácie o potravinovom odpade sa stále považujú za konkurenčné, a preto ich výrobcovia a spracovatelia nechcú zdieľať. Chýbajú ucelené štatistiky o plytvaní v jednotlivých fázach dodávateľského reťazca potravín. V domácnostiach zase absentuje povedomie a poznatky spotrebiteľov, potrebné k redukcii takéhoto odpadu.
Hlbšie do témy
- https://www.nulaodpadu.sk/neplytvajme-jedlom – zaujímavý článok o plytvaní jedlom.
- https://www.minzp.sk/files/odbor-odpadoveho-hospodarstva/neplytvajte-potravinami.pdf – 10 tipov ako neplytvať potravinami z dielne MŽP SR.
- https://free-food.sk– všetko o plytvaní jedlom, užitočná príručka Desatoro neplytvania, sezónny kalendár ovocia a zeleniny, „zero waste“ receptár.
- https://www.eatresponsibly.eu/sk– Projekt „Jedlá zmena“, námety a materiál aj pre školy.
- https://www.kompost.sk – všetko o komposte, prečo a ako kompostovať, informačné materiály.
- https://www.garbagegobblers.sk/bio-odpad/ – interaktívna stránka, vzdelávací projekt o bioodpade hravou formou.
- https://doposlednejomrvinky.sk/ – stránka o varení zo všetkého, čo sa doma nezje na prvý „šup“.
- https://www.odpadlici.sk/– boj proti plytvaniu jedla – recepty, blog, tipy ako neplytvať.
- https://www.youtube.com/watch?v=gUcaEMqrDnE – ilustračné video k danej tematike v rámci Agendy 2030. Dokument Po záruke z videotéky SAŽP. Zaujímavo spracovaný film o „dumpster diving“ v Nórsku.
- https://www.youtube.com/watch?v=uTaFYF1nA4c – výborné video o osude jahody – od pestovania až po plytvanie.
- https://yourplanyourplanet.sustainability.google/ – po anglicky, kalkulačka na výpočet vodnej a uhlíkovej stopy pri potravinovom odpade.
- https://www.nationalgeographic.com/foodfeatures/feeding-9-billion/ – po anglicky, do roku 2050 bude 9 miliárd ľudí – 5 krokov na to, aby bola poľnohospodárska produkcia udržateľná.
- http://www.fao.org/3/i7059e/i7059e.pdf– po anglicky, tipy na neplytvanie potravinami „Do good, save food!“.
- https://www.unep.org/resources/report/unep-food-waste-index-report-2021– po anglicky, správa UNEP o indexe potravinového odpadu za rok 2021.
- https://www.foodrus.eu/– po anglicky, Obehové riešenia pre odolné potravinové systémy.
- https://www.tastebeforeyouwaste.org/– po anglicky, nadácia na zredukovanie odpadu z jedla, inšpirácie pre verejnosť.
- https://ec.europa.eu/food/safety/food_waste/eu-food-loss-waste-prevention-hub/– po anglicky, stránka Európskej komisie k téme predchádzania plytvaniu potravinami a predchádzania vzniku potravinového odpadu, spolu s príkladmi dobrej praxe z členských štátov EÚ.