Články

Čo nám prezradia oblaky alebo prečo práve meteorológia?

RNDr. Pavel Šťastný, CSc. pracuje ako vedeckovýskumný pracovník na Slovenskom hydrometeorologickom ústave, v odbore Klimatologická služba. Ako čestný člen Vedeckej rady programu GLOBE pripomienkuje metodické materiály ku meteorológii a poskytuje cenné odborné konzultácie. V spolupráci s nami pripravil pri príležitosti Svetového dňa meteorológie marcový webinár pre učiteľov z programu GLOBE.

V rozhovore vám ponúkame pretavenie jeho vedeckých poznatkov a skúseností z oblasti meteorológie a inšpirácie, ako sa pre vedu nadchnúť.

Viac..

SPRIEVODCA OPEĽUJÚCIM HMYZOM

Vedeli ste, že medzi opeľovače patrí obrovské množstvo druhov hmyzu – nielen včely a osy, ale aj muchy, chrobáky či motýle?

Viac..

Martin Kuruc o motivácii

Mgr. Martin Kuruc, PhD., pracuje na Pedagogickej fakulte Univerzite Komenského v Bratislave, na Katedre pedagogiky a sociálnej pedagogiky. Angažuje sa v oblasti vzdelávania učiteľov, jeho cieľom je, aby všetky deti mali šancu na úspech. Aby sa tešili do školy a mali spokojných učiteľov, ktorí ich dokážu sprevádzať pri poznávaní sveta.

V spolupráci s DAPHNE pripravil vianočný webinár pre učiteľov z programu GLOBE. Prinášame vám krátky rozhovor na tému motivácia.

Viac..

Zbierame použité batérie so Šmudlom

Výučbu tohto vzdelávacieho programu dlhodobo podporuje vo vybraných obciach spoločnosť SEWA, a.s.

Celkovo sa v rokoch 2017-2020 podarilo:

- vzdelať takmer 13 tisíc škôlkarov a prvákov zo základných škôl, celkovo bolo odučených 739 hodín výuky,

- 34 tisíc deti spolu s rodičmi vyzbierali viac ako 47 ton použitých batérií.

Do projektu sa môžu zapojiť MŠ a prvé ročníky základných škôl z Bratislavského a Trnavského kraja, z Nitry, Prievidze, Banskej Bystrice, Zvolena a Košíc.

 

Viac..

Udalosti

Deň Zeme 2021 - Zdravá krajina

Zdroje

Aký vysoký je môj strom?

Meranie výšky stromu môžeme zaradiť medzi tzv. medzipredmetové aktivity. Popri určovaní druhu stromu (biológia), využívame znalosti goniometrických funkcií (matematika) a výrobu samotnej pomôcky - klinometer - môžeme šikovne vyhotoviť na hodine techniky, či výtvarnej výchovy ;-). Pomôckou na výpočet výšky stromu môže byť klinometer. Je to zariadenie slúžiace na meranie sklonu (napr. svahu) aleb

Viac..

Prírodné "nebo-peklo"

Krásne ilustrovaný dvojjazyčný slovensko-nemecký leták  je spracovaný formou známej hry „nebo-peklo“. Rôznymi aktivitami motivuje deti aj dospelých výjsť do prírody, hrať sa a pritom ju vnímať všetkými zmyslami. Po odstrihnutí bočného pásika z pôvodného letáka vznikne praktická záložka do knihy, ktorá je aj kľúčom na určovanie základných pobytových znakov niektorých bežn

Viac..

Napínavé dobrodružstvá Toly, Poly a Emila - metodika

Zaujímate sa vy a vaši žiaci o ochranu prírody? Zdajú sa vám niektoré témy pre deti ťažko pochopiteľné? Chcete hlbšie nahliadnuť do environmentálnych tém a dostať tipy, ako ich komunikovať deťom hravo a v každodennom živote? Potom je tu pre vás nová metodika ku knihe príbehov o ochrane prírody Napínavé dobrodružstvá Toly, Poly a Emila,  plná rozmanitých aktivít. Nadväzuje na príbehy troch

Viac..

Svet sysľa pasienkového pre mladých objaviteľov

Sysľov je stále menej a pozorovať ich je stále vzácnejšie… Ak máš chuť dozvedieť sa (nielen) o sysľoch viac, nasleduj nás miznúcim svetom sysľa pasienkového…Tak otvor našu príručku plnú nápaditých aktivít vo forme pracovných listov :-).

Viac..