Články

Deti v Keni ďakujú školákom zo Štiavnických Baní: Toto sme dostali od kamošov zo Slovenska!

Už sa učia s pomôckami, ktoré dostali od rovesníkov zo Slovenska. Žiaci ZŠ Maximiliána Hella v Štiavnických Baniach (okr. Banská Štiavnica) vyzbierali 50 kg školských pomôcok pre deti v Keni.

Darovali peračníky, perá, gumy či farbičky, ktoré už v týchto dňoch využívajú školáci v najväčšom slume v hlavnom meste Kene v Nairobi. Najchudobnejšie deti sa dostali k novým pomôckam najmä vďaka mladej lekárke Monike Paločkovej (26), ktorá od januára pracuje na klinike v Nairobi. Školu v tomto slume navštevuje 1 500 detí a približne 400 z nich potešili darčeky od žiakov zo Štiavnických Baní. „Tieto deti si to vedia veľmi vážiť, veľa pre ne znamená, že sa o ne niekto zaujíma. Pre nás je to pár eur, ale pre ne to znamená možnosť študovať, ktorú veľmi často nemajú,“ uviedla silno veriaca mladá lekárka zo Zvolena.

Viac..

MEDZINÁRODNÁ KONFERENCIA DNI MAXIMILIÁNA HELLA V ŠTIAVNICKÝCH BANIACH POD ZÁŠTITOU ŠTÁTNEHO PEDAGOGICKÉHO ÚSTAVU

Riaditeľ Štátneho pedagogického ústavu Ľudovít Hajduk navštívil na pozvanie riaditeľa Pavla Michala Základnú školu Maximiliána Hella v Štiavnických Baniach. Na pracovnom stretnutí organizátorov a spolurealizátorov prevzal záštitu nad medzinárodnou konferenciou venovanou významnému astronómovi, fyzikovi, matematikovi a jezuitskému kňazovi Maximiliánovi Hellovi. Konferencia s názvom Dni Maximiliána Hella, ktorá je spolufinancovaná z prostriedkov grantov EHP a Nórska, Banskobystrického samosprávneho kraja a Sokoliarskej skupiny sv. Bavona, sa uskutoční pri príležitosti 300. výročia narodenia slovenského vedca  v jeho rodnej obci Štiavnické Bane 13.-14. mája 2020. Podujatie organizuje obec Štiavnické Bane v spolupráci s tamojšou Základnou školou Maximiliána Hella a Krajskou hvezdárňou a planetáriom Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom.

 

"Aj keď Maximilián Hell patrí k významným slovenským rodákom a výnimočným osobnostiam našej histórie  i svetovej vedy, verejnosť o ňom veľa nevie. Zaslúži si podľa mňa oveľa viac našej pozornosti a som veľmi rád, že práve táto medzinárodná konferencia sa realizuje pod záštitou najstaršieho vedecko-výskumného pracoviska v oblasti školstva a pedagogického výskumu na Slovensku,“ ocenil realizáciu konferencie riaditeľ ŠPÚ Ľudovít Hajduk.

V bloku odborných prednášok na konferencii vystúpia odborníci z Krajskej hvezdárne a planetária Maximiliána Hella v Žiari nad Hronom, zástupcovia spolkov astronómov z Maďarska a Nórska ako aj zástupcovia jezuitských rádov zo Slovenska a USA. Súčasťou medzinárodného podujatia je výtvarná súťaž pre základné školy Hellove hviezdy, v ktorej chcú jej organizátori pokračovať aj v nasledujúcich rokoch. Vyhodnotenie súťaže, spolu s odovzdávaním cien, sa uskutoční  priamo na konferencii v kinosále H

Viac..

Žiaci zo ZŠ v Štiavnických Baniach ukázali, že majú veľké srdiečka: Aha, čo poslali deťom z Afriky

Šľachetný čin detí. Základná škola s materskou školou Maximiliána Hella v obci Štiavnické Bane (okr. Banská Štiavnica) je výnimočná vo viacerých oblastiach. Teraz sa zapojila do ďalšieho jedinečného projektu, vďaka ktorému pomohli chudobným deťom v Afrike.

Žiaci tejto školy vyzbierali rôzne školské potreby ako farebné pastelky, gumy, peračníky, ale aj drobnú hotovosť a všetko poslali rovesníkom do Kene, kde pomáha chorým deťom mladá zvolenská lekárka Monika Paločková (26).

Viac..

Zodpovedne k našej klíme

Úspešný projekt z Programu obnovy dediny s názvom: Žiaci proti dezertifikácii krajiny.

Viac..

Zdroje

Oficiálna webová adresa ZŠ s MŠ M.Hella

Oficiálna webová adresa Základnej školy s materskou školou Maximiliána Hella v Štiavnických Banich. Základná škola s materskou sa nachádza v srdci Štiavnických vrchov, v obci Štiavnické Bane. Nesie názov po významnom rodákovi Maximiliánovi Hellovi. Naša základná škola je prvou základnou školou na svete, na ktorej sa vyučuje povinný predmet Sokoliarstvo. Vzdelávanie žiakov je zamerané aj na vzde

Viac..