Hodnotenie: 0%
★★★★★
★★★★★

S archeológom v Starom zámku

Základné údaje:
  • Typ udalosti: jednodňové programy
  • Organizátor: Slovenské banské múzeum
  • 16.06.2414:00 - 16:00
  • Starozámocká 41/11, 969 01 Banská Štiavnica, Slovensko
  • Bez poplatku
  • + 421 45 6949472
  • staryzamok@muzeumbs.sk

Európske dni archeológie 2024 v Slovenskom banskom múzeu.

Pri príležitosti Európskych dní archeológie 2024 Vás Slovenské banské múzeum srdečne pozýva na zaujímavú prezentáciu histórie, architektúry a archeologických nálezov Starého zámku, ktorú bude viesť múzejný archeológ Tadeáš Macko.

"Starý zámok v Banskej Štiavnici je jedným z najvýznamnejších historických objektov v regióne, ktorý v sebe ukrýva bohatú históriu a množstvo archeologických nálezov,“ hovorí Macko. „Počas Európskych dní archeológie chceme návštevníkom priblížiť nielen architektonický vývoj tohto komplexu, ale aj jeho význam pre našu kultúru a históriu,“ vysvetlil.

Podujatie sa uskutoční v nedeľu 16. júna 2024 v čase o 14:00 hod. v areáli Starého zámku. Vstup voľný. Kapacita podujatia je však limitovaná vzhľadom k priestorom, v ktorých sa budú návštevníci pohybovať. Odporúčame si vstup zarezervovať. Kontakt: 045/694 94 72, staryzamok@muzeumbs.sk.

Čo očakávať?
Program sa začne pred budovou Starého zámku, ktorá je zároveň obľúbenou vyhliadkou. Výhľad z tohto miesta využijeme na vysvetlenie najstaršej histórie mesta a regiónu z pohľadu archeológie. Potom sa presunieme do areálu zámku, kde budeme "skúmať" objekt. Zastavíme sa aj v miestnosti s plastikami z Námestia Svätej Trojice. Návštevníkom ponúkneme informácie o námestí a zaujímavosti z aktuálne skúmanej budovy Berggerichtu, ktorú v minulom roku zasiahol ničivý požiar. Prehliadku zavŕšime na poschodí starozámockej citadely, kde sa budeme venovať exponátom v archeologickej expozícii.

Ak vás zaujíma história, radi vyhľadávate nové informácie a chceli by ste zažiť prehliadku našej expozície inak ako obyčajne, toto podujatie je určené presne pre Vás. Pre nášho archeológa Tadeáša Macka je toto podujatie srdcovou záležitosťou: „Verím, že táto prehliadka osloví široké spektrum návštevníkov, od nadšencov histórie po rodiny s deťmi. Je to skvelá príležitosť dozvedieť sa viac o našom kultúrnom dedičstve a významných historických udalostiach, ktoré formovali Banskú Štiavnicu a jej okolie.“

Tešíme sa na stretnutie s Vami.

Európske dni archeológie
Európske dni archeológie koordinuje francúzsky Národný inštitút preventívnych archeologických výskumov (INRAP) a na Slovensku ich koordinuje Pamiatkový úrad Slovenskej republiky. Tento rok sa budú konať v dňoch 14., 15. a 16. júna 2024.

Podobné udalosti