Vymeň svoju hubku
Treba vedieť
Čo je ODPAD a kto je zaň zodpovedný? Odpoveď by sa menila podľa doby, v ktorej by sme žili. Boli časy, keď toto slovo ani neexistovalo. Boli obdobia, nie tak dávno minulé, keď sa plytvalo minimálne, lokálne a komunitne.
Dospeli sme aj do štádia, so začiatkom počas priemyselnej revolúcie, kedy sme verili v nevyčerpateľnosť zdrojov a neobmedzený rast. V tomto ekonomickom režime bol odpad chcený a žiadaný. VIAC vyrábať na jednej strane si žiadalo VIAC vyhadzovať na strane druhej. Skonštruovali sme globálnu mašinu na výrobu odpadu, tzv. systém zober – vyrob – použi - vyhoď alebo lineárnu ekonomiku rastu, ktorá nám mala naplniť predstavu o blahobyte na Zemi. A hoci už žijeme v inej dobe, „mašina“ funguje ďalej. Kam nás doviedla, posúďte sami...
Pomer odpadu a produktu je 9:1. Odpad vzniká v každej fáze života produktu – od ťažby, cez výrobu, distribúciu, spotrebu, až po jeho zneškodnenie. Nielen ten štandardný (tuhý, kvapalný a plynný), ale aj ľudský. Iba 20 % populácie spotrebúva približne 80 % všetkých prírodných zdrojov. Druhy vymierajú 100-násobne rýchlejšie ako bez činnosti človeka. Životný štýl vyspelých krajín dosahuje ekologickú stopu na úrovni 3 až 9 planét. Iba 1 % populácie prispieva emisiami oxidu uhličitého 2-krát viac než zvyšok sveta. Až 40 % ľudí žije v chudobe a ich číslo rastie. Môžeme konštatovať, že náš rozvoj rozhodne nie je udržateľný ani spravodlivý.
Vitajte v novej geologickej epoche Zeme nazvanej Antropocén, konštatuje Správa o ľudskom rozvoji (UNDP, 2020). Doby, v ktorej dominantným rizikom pre naše prežitie sme my sami. Na jej začiatku stojíme pred výzvou: Ako spojíme ľudský rozvoj s regeneráciou životného prostredia a nie s jeho drancovaním?
Dôležité je povedať, že cesta existuje. Je v prírode a je v nás. Predstavte si systém, v ktorom suroviny neustále kolujú, ktorý neplytvá, nie je toxický, nevytvára odpad, podporuje život a jeho rozmanitosť. Čo vám to pripomína? ...miliardy rokov osvedčený prírodný spôsob hospodárenia, ktorého sme sami súčasťou. Postupne rastie globálny tlak a úsilie o etablovanie nového modelu, tzv. obehovej ekonomiky, resp. hospodárstva, inšpirovaného prírodnými systémami. V najbližších desaťročiach bude našou stávkou na budúcnosť.
Odpadová „mašina“, ktorú sme vytvorili v dobe minulej, však stále zotrvačne funguje ďalej. No jedine my ju dokážeme preprogramovať. Ako jednotlivci máme dve možnosti: 1. zvaliť vinu na systém a fungovať ako obvykle alebo 2. uvedomiť si, že systém sme my. Sme politici, manažéri, učitelia, spotrebitelia, ktorí majú každý deň v rukách moc tvarovať ho a meniť.
Odpoveď na úvodnú otázku preto v súčasnej dobe znie: „Chyba nie je v našich hviezdach, ale v nás samotných.“ (Shakespear v diele Julius Caesar)
Cieľ 2030
Nový akčný plán EÚ pre obehové hospodárstvo: vytvoriť silný a ucelený rámec pre produktovú politiku, vďaka ktorému sa udržateľné výrobky, služby a obchodné modely stanú normou a modely spotreby sa zmenia tak, aby v prvom rade žiadny odpad nevznikal.
V čom to viazne
Systémové zmeny sú tie najťažšie, ale nie nemožné. Každý článok reťazca, ten, ktorý sa nachádza v roli robotníka, výrobcu, distribútora, predajcu či spotrebiteľa, je kľúčový. Každý z nás musí spraviť svoj diel práce, aby sme naliehavé výzvy a existenčné hrozby pre Európu a svet premenili na jedinečnú príležitosť!
Hlbšie do témy
- https://www.ekostopa.sk/– slovenská kalkulačka na výpočet ekostopy jednotlivca a vzdelávací program pre školy.
- https://www.footprintcalculator.org/– medzinárodná stránka na výpočet vlastnej ekologickej stopy.
- http://happyplanetindex.org/– interaktívny nástroj na skúmanie indexu šťastnej planéty medzi krajinami.
- https://www.storyofstuff.org/– krátke animované filmy, ktoré nastavujú zrkadlo našej konzumnej spoločnosti a motivujú ľudí po celom svete k zamysleniu. Nájdete tu napríklad príbeh o balenej vode, kozmetike, mikroplastoch a mnohé ďalšie.
- Európska zelená dohoda a Akčný plán EÚ pre obehové hospodárstvo – stratégia a plán pre zabezpečenie udržateľnosti hospodárstva EÚ.
- https://www.miestaprec.sk– mapa miest, kde nájdete bezobalové obchody, kompostoviská, požičovne či opravovne.
- https://www.incien.sk/projekty-incien/vzdelavanie/odpady-problemy-a-riesenia/– dlhoročné vedomosti INCIEN v krátkom vzdelávacom videu, zaujímavosti a fakty o odpade a obehovom hospodárstve.