Retro vreckovky

Ilustračný obrázok
V minulosti sme bežne používali látkové vreckovky a utierky. Nebol problém ich oprať, vyžehliť a používať dookola znova a znova. To, čo sa nám kedysi zdalo nepraktické, sa dnes opäť vracia do módy. A nie len to. Zisťujeme, že naši starí rodičia žili v mnohých smeroch ekonomicky, ale aj ekologicky.

Garant výzvy

Natur pack logo
1 Skús počas výzvy úplne vylúčiť papierové vreckovky, obrúsky alebo utierky.
2 Nahraď ich retro kúskami alebo vlastnými alternatívami.
Pošli nám fotku svojej vreckovky či utierky a napíš svoj odhad, koľko kusov papierových verzií si ušetril počas výzvy.
Zapoj sa do výzvy
Ak sa chceš zapojiť do výzvy . Ak nemáš prihlasovacie údaje, registruj sa.
User

Treba vedieť

Dekoračný obrázok

Papier je po plastoch druhá najčastejšie používaná surovina v bežnom živote ľudí. Vyrába sa z neho množstvo výrobkov dennej spotreby. Aktuálnym trendom je v obalovom priemysle nahrádzanie plastových obalov papierovými. Ich vlastnosti, ako sú relatívne ľahká recyklácia a krátka doba rozkladu v prírode, sú zaujímavé aj z pohľadu odpadového hospodárstva.

Avšak pozor! Zvyšovanie produkcie papiera má za následok aj zvýšený dopyt po dreve a jeho ťažbe. Recyklácia papiera zase kladie požiadavky na spotrebu elektrickej energie a vody. Na výrobu jednej tony papiera sú potrebné 3 až 4 tony dreva. Samotný hárok papiera sa zdá byť ľahučký, no skúste zdvihnúť kartón bieleho kancelárskeho papiera, tzn. 2500 listov. Zistíte, že je to nezanedbateľná váha. Našťastie, sa dnes už vo firmách presadzuje zálohovanie do virtuálneho priestoru a nie do zakladačov. Aj keď stále máme priestor sa zlepšovať.

Dôležité je uvedomiť si, že papier pochádza z prírody, a teda vo svojom chemickom vzorci nesie uhlík. Už na základnej škole sa na hodinách chémie žiaci učia, že uhlík je základným prvkom všetkého čo žije alebo niekedy žilo na Zemi. V súčasnosti už vieme aj to, že práve oxidy uhlíka (COx) prispievajú ku globálnemu otepľovaniu a zmene klímy tým, že znásobujú skleníkový efekt.

Každý jeden strom spotrebováva z ovzdušia CO2 pomocou fotosyntézy a využíva tento uhlík ako potravu a stavebný materiál na svoj rast. Tento proces sa nazýva aj sekvestrácia (uloženie) uhlíka. Pri ťažbe, spracovaní a spaľovaní dreva tento uhlík berieme z jeho prírodného úložiska a vypúšťame (emitujeme) ho naspäť do atmosféry. To isté platí aj o rope a fosílnych palivách, s tým rozdielom, že do ovzdušia uvoľňujeme zakonzervovaný uhlík, ktorého sa Zem „zbavila“ pred miliónmi rokov. Prirodzený obeh uhlíka je ľudskou činnosťou narúšaný a následky sa prejavujú zmenou klímy.

Cieľ 2025

Program predchádzania vzniku odpadu Slovenskej republiky na roky 2019 – 2025 : znižovať vznik odpadu z papiera a znižovať podiel papiera v zmesovom komunálnom odpade.

V čom to viazne

Papierové vreckovky všetkých druhov v domácnosti. Zamyslime sa... Koľko týchto jednorazových papierových výrobkov používame každý deň v domácnosti. A aký je ich reálny užitočný čas, kým neskončia v koši na komunálny odpad a v lepšom prípade v komposte? Tieto výrobky sú vyrobené z recyklovaného papiera v poslednej možnej fáze recyklovania papiera. Jednoducho povedané, z nich už ďalší papier nebude. Výber je široký, je to praktické, lebo si ich vezmeme, použijeme a zahodíme. ALE za každou jednou vreckovkou alebo utierkou je ekologická stopa, ktorá je mnohonásobne väčšia ako pri klasických tradičných bavlnených vreckovkách a utierkach, ktoré vydržia aj roky.

Mediálni partneri

Zvonček logo Enviráčik logo Maxík logo

Partneri

Natur pack logo Free food logo Inštitút cirkulárnej ekonomiky logo Fashion Revolution Slovakia logo NOA logo Planeta zem sa usmieva logo VEPOS Horného Turca n.o. Asekol Nok Saneco logo