Prekvapenie bez obalu
Treba vedieť
Tvorba odpadu na Slovensku sa neustále zvyšuje, za posledné desaťročie narástla o viac ako tretinu. Každý občan vyprodukuje priemerne 435 kg komunálneho odpadu za rok (údaj z roku 2019), toto číslo každoročne rastie. Zhruba polovicu jeho celkovej hmotnosti tvorí biologicky rozložiteľný odpad (tento odpad môžeme „zrecyklovať“ sami, kompostovaním). Druhú polovicu tvoria z veľkej väčšiny obaly. Celkovo sa na Slovensku za rok vyprodukuje pol milióna ton odpadov z obalov.
Slovensko je stále veľmoc skládkovania. Podľa údajov Eurostatu o tvorbe a nakladaní s odpadom za rok 2019 skončilo až 52 % odpadu na skládkach. Podľa európskej legislatívy sa má tento podiel znížiť na 10 % do roku 2035. Podiel recyklovaného a kompostovaného odpadu dosiahol 38 %. Do roku 2030 by mal podiel recyklovaného komunálneho odpadu vrátane jeho prípravy na opätovné použitie dosiahnuť 60 %.
Európska komisia prijala nový akčný plán pre obehové hospodárstvo. Navrhuje tieto opatrenia:
- Urobiť z udržateľných výrobkov v EÚ bežný štandard. Výrobky uvedené na trh EÚ budú navrhnuté tak, aby vydržali dlhšie a aby sa dali jednoduchšie opraviť, recyklovať a viackrát použiť.
- Posilniť postavenie spotrebiteľov. Spotrebitelia budú mať prístup k spoľahlivým informáciám o takých otázkach, ako sú opraviteľnosť a trvácnosť výrobkov. Zamerať sa na sektory, ktoré využívajú najviac zdrojov, a teda majú vysoký potenciál obehovosti.
- Zabezpečiť menej odpadu. Dôraz sa bude klásť na samotné predchádzanie vzniku odpadu a jeho transformáciu na kvalitné druhotné zdroje.
Všetky druhy obalov sú problematické, pokiaľ ich produkujeme nadbytočne veľa. V niektorých oblastiach majú obaly svoje opodstatnenie, napr. kvôli hygienickým predpisom a pod. Z väčšej časti však ich použitie súvisí s marketingom, keďže „obal predáva“. Environmentálny aspekt je braný na zreteľ len výnimočne, aj v tejto oblasti sa musí trošku zmeniť povedomie v spoločnosti. Je potrebné začať od seba a ako spotrebitelia by sme mali rozmýšľať, ako prispieť k zlepšeniu.
Čo nekupovať ? Nekupujme výrobky, ktoré sú zložito viacnásobne balené. Zvážme nakupovanie minerálnych vôd – pokiaľ nakupujeme minerálne vody, uprednostnime vody vo vratných sklenených fľašiach. Zvážme nakupovanie jedál či nápojov podávaných v jednorazovom obale. Nekupujme produkty balené v PVC obaloch. PVC je označený číslom 3 v trojuholníku.
Cieľ 2025
Program predchádzania vzniku odpadu Slovenskej republiky na roky 2019 – 2025: Posun od materiálového zhodnocovania, ako jedinej priority v odpadovom hospodárstve SR, k predchádzaniu vzniku odpadu v súlade s hierarchiou odpadového hospodárstva SR.
V čom to viazne
V súčasnosti je naše hospodárstvo stále prevažne lineárne. Len 12 % druhotných surovín a zdrojov sa vráti späť do hospodárstva. Mnohé výrobky sa príliš rýchlo pokazia, nedajú sa opätovne použiť, opraviť či recyklovať a mnohé z nich sa vyrábajú len na jedno použitie.
Hlbšie do témy
- Európska zelená dohoda a Akčný plán EÚ pre obehové hospodárstvo – stratégia a plán pre zabezpečenie udržateľnosti hospodárstva EÚ.
- https://www.nulaodpadu.sk/nekupujme-zbytocne-obaly – základnú štruktúru stránky tvoria témy obsiahnuté v hierarchii odpadového hospodárstva a súvisiace témy ochrany životného prostredia.
- https://envipak.sk/clanok/Odpadove-hospodarstvo-EU-Slovensko-takmer-na-chvoste – odpadové hospodárstvo EÚ a stav Slovenska.