1. Začneme zľahka- čo sú to mokrade? Sú to územia:

2. Vnútrozemskú deltu Dunaja by si hľadal:

3. Chránené vtáčie územie Ostrovné lúky nájdeš v regióne Dolného Žitného ostrova. Ale vieš, kde je Dolný Žitný ostrov?

4. Lúky a trávnaté porasty dokážu veľmi účinne zadržiavať vodu v poľnohospodárskej krajine vďaka trvalým rastlinám, ich koreňovému systému a pôde. A teraz trochu cestovania časom- tipni si, približne koľko % aktuálnej plochy Chráneného vtáčieho územia Ostrovné lúky zaberali lúky a pasienky v roku 1865. Malá pomôcka, teraz je to približne 1,8 %.

5. Ale niečo aj k tej terminológii. Niekedy každý jeden centimeter nadmorskej výšky bol veľmi dôležitý v krajine Lúk, kde vládla dlho voda. Aj preto tu vzniklo toľko rozmanitých pomenovaní označujúcich vodný svet. Čo v minulosti označoval pojem “kopolya” (čítaj: kopoja)?

6. Na Dolnom Žitnom ostrove sa kvôli pravidlám, ktoré si určovala voda, vznikla jedinečná sieť roztrúsených hospodárstiev. Značná časť obyvateľov Žitného ostrova žila v minulosti v malých rodinných zoskupeniach na gazdovstvách, ktoré boli od seba často vzdialené niekoľko sto-až tisícky metrov. Tieto samoty boli obklopené mokraďami a mali miestne pomenovanie:

7. Dolný Žitný ostrov mal kedysi vyše 20 slov pre mokraď. Zmizli spolu s krajinou, ktorú by sme dnes potrebovali. Jedným takým slovom je aj „huval“,čo bolo na Žitnom ostrove pomenovanie pre:

8. A teraz buď hlavička. Prečo majú hlavové vŕby, typické dreviny Žitného ostrova, práve pomenovanie „hlavové“?

9. Niekedy ľudia na Žitnom ostrove s vodou nebojovali, naučili sa s ňou žiť a využívali mnoho jej darov. Ale keď sa Dunaj „rozzúril“, bral čo mu prišlo do cesty. Čo ochránilo v minulosti samoty pred povodňami?

10. Vodu sme z krajiny vyhnali ako sa len dalo, no komáre tu ostali, rieky sme spútali a posledné zvyšky starých meandrov v poľnohospodárskej krajine trhajú na kusy traktory. Mokrade sú však veľmi dôležité. Aký vplyv majú mokrade v zmierňovaní prebiehajúcej klimatickej zmeny v poľnohospodárskej krajine?

11. A posledná otázka, ako prídavok pre „učených“. Čo je Rámsarský dohovor a čo jeho podpisom oslavujeme?

logo mokradi

Vyhodnotenie

0/11
Výborné skóre. Máš dobrú šancu stať sa naturalizovaným ostrovanom ak ním ešte nie si. Lebo inak by si skade poznal odpovede???
Vcelku dobré skóre. Podozrievam ťa, že keď aj nie si naturalizovaným ostrovanom, si na dobrej ceste. Určite si však už na Žitnom ostrove bol a poznáš aspoň jedného ostrovana osobne.
Nie zlé skóre. Ale teba ešte asi putovanie po Žitnom ostrove ešte len čaká. Skús si test ešte raz.
No čo ti poviem. Ak si ostrovan a bývaš tu dlhšie ako 1 rok, tak sa nad sebou hlboko zamysli :). Ak ostrovan nie si, tak podľa mňa ani žiadneho osobne nepoznáš. Mal by si to zmeniť. Ale to nevadí, skús si test ešte raz.