Vegetačná strecha na cykloprístrešku
Cieľom projektu bolo vybudovanie cykloprístrešku so zelenou strechou v areáli Základnej školy v Gajaroch. Zo získanej dotácie sme obstarali realizáciu prístrešku s prípravou na vegetačnú strechu; zeleň na vegetačnú strechu a cyklostojany.
Prípravu strechy na výsadbu a samotnú výsadbu zelenej strechy zrealizovala Základná škola v spolupráci so samosprávou obce Gajary a komunitou dobrovoľníkov Za krajšie Gajary pod odborným dohľadom krajinného inžiniera. Projekt výsadbovými prácami obsahoval teda i zapojenie verejnosti do realizácie projektu. Obec podporila projekt z viacerých aspektov (dopravou a vykládkou tovaru na miesto realizácie – strešný substrát a ostatný materiál na prípravu strechy na výsadbu). Máme za to, že budovanie a zvyšovanie environmentálneho povedomia je kľúčové práve u detí a žiakov ZŠ. Preto považujeme za veľmi dôležité nielen žiakov environmentálne vzdelávať počas teoretickej výučby, ale najmä realizovať prepojenie teórie s praxou prostredníctvom realizácie jednotlivých aktivít (výsadba záhonov, osádzanie vtáčích búdok a hmyzích domčekov, výsadba stromov, realizácia opatrení na zadržiavanie vody v krajine, realizáciou vegetačných striech, a pod.). Pre presadzovanie udržateľného rozvoja a chápania jeho potreby sú práve príklady v praxi tie najdôležitejšie, pre žiakov základných škôl tobôž. Žiakov školy sme realizáciou projektu preniesli z teórie do praxe, priamou účasťou na výsadbe vegetačnej strechy mali možnosť osobne zrealizovať opatrenie na zadržiavanie vody v krajine a opatrenie na zmierňovanie negatívnych dôsledkov zmeny klímy v lokálnom ponímaní. K prístrešku sme osadili sud na zadržiavanie dažďovej vody. Dažďová voda zo suda bude využívaná na zálievku neďaleko vzdialených záhonov trvaliek a krov pri vchode na 1.stupeň budovy ZŠ. Na extenzívnu vegetačnú strechu boli obstarané a vysadené zakoreňovače rozchodníkov v širokom farebnom spektre – priamo od pestovateľa zo Záhoria (vzdialeného len 20 km od miesta realizácie). Týmto aspektom sme v rámci realizácie projektu využili domáce odrody a materiály.
Prínos projektu vnímame teda z viacerých aspektov: podpora opatrení na zmierňovanie negatívnych dopadov zmeny klímy, podpory cyklistiky a zdravého pohybu u žiakov, podpora dobrovoľníctva a najdôležitejší aspekt - podpora environmentálnej výchovy u žiakov ZŠ a prepojenie teórie s praxou. Výsledky a účinky projektu budú využívané v dlhodobom horizonte pre veľa generácií žiakov, zamestnancov a návštevníkov areálu ZŠ Gajary. Máme za to, že cieľ projektu bol naplnený na 100%. Všetky plánované práce boli zrealizované.
Projekt je krásnou ukážkou spolupráce viacerých subjektov s cieľom zrealizovať projekt s verejnoprospešným charakterom. Projekt má prínos z viacerých hľadísk – z environmentálneho (výsadba zelene, zadržiavanie vody v krajine), z edukačného hľadiska – zapojenie učiteľov, žiakov, samosprávy a samotnej verejnosti do samotnej realizácie projektu, z estetického – vďaka realizácie projektu sa tento verejný priestor zestetičnil a sfunkčnil. Z hľadiska rozpočtu projektu hodnotíme projekt po jeho realizácii ako hospodárny a veľmi efektívny. Vďaka získanej dotácii, zanietenosti zúčastnených subjektov a ich zmyslu pre dobrovoľníctvo sa podarilo projekt úspešne zrealizovať nad očakávanú mieru. Cieľ projektu považujeme preto za naplnený, prínos projektu za veľmi významný s dopadom v dlhodobom horizonte.