Príbeh kvapky Kropelky
Príbeh kvapky Kropelky je názov medzinárodného projektu, realizovaný cez platformu eTwinning. Vytvorili ho štyri pani učiteľky z materských škôl zo Slovenska, Česka a Poľska. Jednou z nich bola aj p.učiteľka Eva Felšoci, z MŠ Budovateľskej zo Sniny, ktorá sa zapojila do projektu so svojimi 3-4 ročnými deťmi z triedy Motýľ. Projekt trval 7 mesiacov od novembra 2023 do mája 2024. Zapojených bolo okolo 80 detí.
Projekt obsahoval edukačné aktivity spojené s vodou a poukázal na dôležitosť vody ako cenný zdroj pre život. Realizovaním koncepcie STEAM si deti rozšírili poznatky o skupenstvách a typoch vody (sladká/slaná), o význame vody v prírode a ľudskom živote, o spôsoboch jej šetrenia a posilníl ekologické povedomie detí.
Na projekte spolupracovali štyri materské školy - z Prahy, z Gdanska a z Michaloviec a zo Sniny. Rozdeľoval sa na dva veľké bloky, na Zimný a Jarný príbeh.
V zimnom príbehu kvapky Kropelky deti hľadali kvapky v rôznych podobách i skupenstvách v okolitom prírodnom prostredí a fotografie vkladali do online nástenky. Skupenstvo ľadu pozorovali nielen experimentami, ale využili ho aj ako ľadové kŕmidla so semienkami pre vtáčiky.
Na umelecké stvárnenie Kropelky využili tanec – a naučením sa spoločného tanca sme vytvorili tanečný klip. Vytvorili sme galériu výtvarných prác s využitím netradičných techník: bublinkové maľovanie, maľovanie slanou vodou, maľovanie po snehu a i so snehom. Podľa predlohy a počtu kvapiek sa deti naučili rytmizovať inštrumentálnu pieseň a zábavnou formou si tak precvičili i počítanie.
Jarný príbeh bol zameraný na konštruovanie snehových vločiek, či už 2D alebo 3D tvary zo stavebníc. Zimnou jogou si deti precvičili chrbátiky a pohybový aparát.
Oslávili aj svetový Deň vody, kde si pripomenuli jej nevyhnutný význam pre život človeka, zvierat i rastlín. Spôsoby ako vodou šetriť nahrali a vložili do spoločného video-manuálu aj pre ostatné deti v školách. Spolupracovali aj so ZŠ Komenského v Snine, kde ich previedli príbehom o znečistených vodách, 7-dmaci predstavili zopár skvelých pokusov a deti ochutnali prírodné minerálne vody.
Rozprávanie o kvapke Kropelke a jej putovanie z oblohy, cez pôdu do obláčika - tzv. “Kolobeh vody“ priblížili učiteľky deťom počas Dňa Zeme. Deti mali možnosť rozvíjať digitálne zručnosti pri používaní interaktívnej tabuli a skladaní online puzzle. Pomocou BeeBot programovateľnej digitálnej hračky stimulovali logické myslenie a predstavivosť.
Vybudovaním DAŽĎOVEJ ZÁHRADY v areáli MŠ si opäť uvedomili dôležitosť vody pri nárazových dažďoch či záplavách.
Najkrajším zážitkom pre deti bolo vytvorené puto s plyšovou kvapkou, ktorú si deti mohli požičať aj domov. Veselo ju „kŕmili“, umývali si s ňou zúbky. Kropelka bola balíkom zaslaná aj do ostatných MŠ, kde urobila obrovskú radosť aj kamarátom. Cestovaním sme spoznávali prírodné vodné zdroje našich kamarátov, v Snine to bolo BIO kúpalisko Sninské rybníky, v Michalovciach jazero Morské oko, v Prahe rieka Vltava a v poľskom Gdansku sme našli Baltské more.