Premiéra je za nami, nakupujeme rozumne!

Septembrová výzva "Myslím srdcom, kupujem hlavou" v rámci témy Systém verzus jednotlivec zaujala! Spoločnými silami a hlavne zodpovednou kúpou sa nám podarilo ušetriť až 818 835 km a 863 kusov odpadu!

To sú údaje, ktoré sme získali na základe prvej výzvy kampane Zatoč s odpadom. Zúčastnení mali za úlohu si vybrať výrobok bežnej spotreby a zistiť o ňom dva číselné údaje, a to: koľko km precestoval až domov a koľko kusov odpadu z neho vzniklo po doslúžení. Následne ho mali porovnať s výrobkom, ktorý má podobné vlastnosti, ale s výrazne nižšou ekologickou stopu.

Do výzvy sa zapojilo 130 aktívnych riešiteľov, čo nás veľmi teší. Dostali sme veľa zaujímavých a tvorivých odpovedí, fotografií aj názorných ukážok.

Vedeli ste?...

Vedeli ste napríklad, že kúpou balíčka vreckoviek, kde je naraz 200 kusov na rozdiel od klasického balenia vreckoviek (malé balíčky v plaste) by ste ušetrili až 21 kusov plastovej fólie?  A čo tak minerálna voda? Účastníčka výzvy Daniela nám prezradila, že používaním Sodastremu ušetrí za 3 roky jej životnosti až 2500 kusov plastových fliaš.

Porovnávať sa dali aj domáce produkty zo Slovenska. Malí škôlkari z Prešova porovnali jogurt zo Zvolena a jogurt, ktorého výroba je v Prešove a zistili, že kúpou lokálneho jogurtu ušetria až 219km. Na základe tohto príkladu si v triede spoločne vysvetlili výhody nákupu z lokálnych zdrojov.

Mnohí z vás si vybrali čokoládu zo zahraničia (napr. Švajčiarsko, Španielsko, Nemecko) a porovnávali ju s čokoládovou na Slovensku čím ušetrili pár tisíc km. Najviac odpadu tvorili rôzne bonboniéry, ktorých obsah je častokrát balený zvlášť. Kúpou celej čokolády ste vedeli ušetriť desiatky kusov obalov.

Jeseň prináša so sebou aj úrodu zo záhradiek, ktorá je častokrát chutnejšia ako ovocie/zelenina privezená zo zahraničia.  Náš účastník by ušetril až 1250 km ak by preferoval domáce hrozno pred dovozom z Talianska.

Dobrými a nápaditými tipmi nás zahrňovali celý mesiac. Pozitívnym výsledkom je samotné zistenie, že zodpovednou kúpou sa dá predísť vytváraniu odpadu a je možné zmenšiť našu ekologickú stopu.

Septembrová výzva má aj svojho šťastlivca! (Do samotného žrebovania sme nezaraďovali tých, ktorí nesplnili podmienky zadania) Náš úplne prvý zelený balíček „greenfluencera“ získava Andrea R. Srdečne blahoželáme! Budeme vás kontaktovať.

Čo nám prináša október?

Od 1. 10. sa môžete zoznamovať s novou témou mesiaca Jedlé plytvanie a jej výzvou: Prispej k záchrane 1/3! Pýtate sa, prečo taký názov? Takmer jedna tretina potravín totiž končí v koši! Toto množstvo jedla by pritom mohlo každý rok nachovať 3 miliardy ľudí. To je štyrikrát viac, než počet hladných ľudí na tejto planéte. Plytvanie potravinami je celospoločenský problém, predstavuje veľkú environmentálnu záťaž. Každý z nás pritom dokáže prispieť k riešeniu tohto problému.

Poďte s nami do toho a naučte sa ako neplytvať potravinami. Do výzvy sa môžete zapojiť kedykoľvek, avšak v prípade záujmu o mesačné žrebovanie, je dobré výzvu splniť do konca mesiaca október.

Už teraz sa tešíme na vaše tipy a skúsenosti.

Podobné články