Poznáte biomimikry? Príďte na konferenciu a zistite viac o vzdelávaní inšpirovanom genialitou prírody
V rámci projektu Biolearning For the Future - Smart by Nature spojilo sily päť európskych organizácií s cieľom priniesť inovatívne vzdelávacie aktivity pre žiakov vo veku 9-12 rokov. Prostredníctvom biomimikry sa deti učia od najlepších "inžinierov" prírody a objavujú, ako môžu aplikovať biologické stratégie do vlastných inovácií. Pre pedagógov a pracovníkov environmentálnej výchovy sa 2. októbra uskutoční bezplatná online konferencia, kde sa môžu dozvedieť viac o biomimikry vo vzdelávaní a vymeniť si skúsenosti so zahraničnými odborníkmi. Nezmeškajte príležitosť zúčastniť sa a zaregistrujte sa ešte dnes!
Aktivity vychádzajú z 22 prírodných vzorov
Jedným z cieľom projektu bolo vytvoriť vzdelávacie aktivity, ktoré predstavujú úspešné biologické stratégie z prírody a inšpirujú deti k navrhovaniu inovácií. Napríklad, tvar zobáka rybárika, ktorý je dokonale prispôsobený tichému vniknutiu do vody, slúžil ako inšpirácia pre dizajn rýchlovlakov Shinkansen v Japonsku. Lokomotíva vlaku kopíruje tvar zobáka rybárika, čo nielenže znižuje hluk, ale aj znižuje energetické náklady o 15%.
Pre prírodný vzor rybárika boli navrhnuté dve aktivity:
- Aktivita pre mladších žiakov: Deti hádžu rôzne predmety do vody a pozorujú množstvo vyšplechnutej vody, čím si osvojujú základy dynamiky tekutín a aerodynamiky.
- Aktivita pre starších žiakov - Pohyb vo vode: Starší žiaci skúmajú adaptácie rôznych organizmov na znižovanie odporu vo vode a navrhujú svoje vlastné inovácie inšpirované týmito prírodnými stratégiami.
V rámci projektu bolo vytvorených spolu 22 prírodných vzorov a k nim približne 40 vzdelávacích aktivít. Tieto aktivity boli vyvinuté v spolupráci s pedagógmi zo štyroch pilotných škôl na Slovensku: ZŠ s MŠ Slatina nad Bebravou, Súkromná spojená škola Nová Dubnica, ZŠ Dlhé nad Cirochou a Gymnázium J. A. Raymana Prešov. Pedagógovia z týchto škôl mali príležitosť zdokonaliť svoje vedomosti o biomimikry počas študijného pobytu v Holandsku na jar 2023 a následne aktivity pilotne testovali a pripomienkovali.
Šírenie výsledkov a zapojenie ďalších pedagógov
Koncom roku 2023 boli všetky materiály pre pedagógov nahrané na webovú stránku www.biolearn.eu/sk. Na jar 2024 projekt pokračoval dvoma vzdelávacími seminármi pre pedagógov, ktoré sa konali v Národnej zoo Bojnice a Zoo Košice. Tieto semináre predstavili biomimikry ako prístup k inováciám pre udržateľnú budúcnosť. Zároveň si pedagógovia mohli vyskúšať, ako využiť metodiku biomimikry vo vzdelávaní. Seminárov sa zúčastnilo spolu 60 pedagógov a zaujali ich kvalitné materiály, ako aj bádateľské aktivity kombinované s navrhovaním inovácií inšpirovaných prírodnými stratégiami.
Dni biomimikry a zapojenie žiakov
Aby sa čo najviac žiakov mohlo zoznámiť s genialitou prírody, Centrum environmentálnych aktivít v Trenčíne zorganizovalo celoslovenské Dni biomimikry v mesiacoch máj a jún. Podujatie bolo veľmi úspešné, zapojilo sa viac ako 1300 žiakov a 70 pedagógov z rôznych kútov Slovenska. Niektoré školy organizovali Deň biomimikry vonku s rôznymi stanovišťami a bádateľskými aktivitami, iné školy si „pozvali prírodné vzory“ priamo do tried, napríklad psa, mačku či dravé a exotické vtáky. Žiakov veľmi bavila najmä možnosť preniesť prírodné stratégie do návrhov inovácií, ako napríklad inovatívne kliešte na vyberanie orechov inšpirované zobákom papagája.
Biolearn karty a boxy pomôcok
Súčasťou každej aktivity na stránke Biolearn.eu/SK je aj zoznam potrebných materiálov a pomôcok, ktoré je väčšinou možné ľahko zaobstarať. Prípadne je možné si u CEA objednať (za poplatok)Biolearn kufrík so setom fotografií a pomôckami alebo len set fotografií. K dispozícii sú aj Biolearn karty – celkom 64 kariet, z toho 32 kariet predstavuje biologické stratégie a 32 kariet k nim príslušné inovácie. S kartami biologických inovácií je možné zahrať si aj kvarteto – štvorice kariet prírodných organizmov sú usporiadané podľa toho, v čom sú dobré, aké sú ich špecifické „talenty“. Karty sú zároveň vhodné ako vizuály, ktoré môžu žiakov inšpirovať pri tvorbe inovácií. Obľúbenou aktivitou by mohlo byť aj hľadanie dvojíc – inovácia a biologická stratégia. Ak máte záujem o karty, napíšte nám na cea@cea.sk.
Pozvánka na online konferenciu o biomimikry vo vzdelávaní
Na záver vás pozývame na Online biomimikry konferenciu, ktorá sa uskutoční 2. októbra od 14:00 do 18:00. Konferencia je skvelou príležitosťou pre pedagógov a pracovníkov environmentálnej výchovy vymeniť si skúsenosti a naučiť sa nové metódy biomimikry vo vzdelávaní od zahraničných odborníkov. Účasť na konferencii je bezplatná a je potrebné registrovať sa na stránke https://www.eventbrite.com/e/biomimicry-educator-conference-tickets-871623197447?aff=ebdssbdestsearch&keep_tld=1 (najskôr klik na „Reserve a spot“, v ďalšom kroku vyplníte svoje dáta a kliknete na „Register“ a následne ešte môžete odpovedať na doplňujúce otázky ako čo učíte alebo aké máte od konferencie očakávania).
Doplňujúce info o projekte:
Projekt Biolearning For the Future - Smart by Nature je inovatívny tým, že prezentuje prírodu ako učiteľa, čím posilňuje vzťah detí k prírode, podnecuje ich záujem o štúdium prírodných vied a podporuje optimistický prístup k tvorbe inovácií pre udržateľnú budúcnosť. Na projekte spolupracovalo partnerstvo piatich organizácií: Magosfa z Maďarska, Wild Awake z Veľkej Británie, BiomimicryNL z Holandska, SEVER z Českej republiky a Centrum environmentálnych aktivít z Trenčína na Slovensku.
Disclaimer: Financované Európskou úniou. Vyjadrené názory a postoje sú názormi a vyhláseniami autora(-ov) a nemusia nevyhnutne odrážať názory a stanoviská Európskej únie alebo Európskej výkonnej agentúry pre vzdelávanie a kultúru (EACEA). Európska únia ani EACEA za ne nepreberajú žiadnu zodpovednosť.
Autorka článku: Klaudia Medalová, medalova@biospotrebitel.sk
Foto: Deň biomimikry v ZŠ s MŠ Poprad. Autorka: Eva Neupaverová