"OSTROVY ŽIVOTA" - Hmyzí hotel

V súčasnosti vždy viac a viac hmyzu a inej "hávede" ubúda, a to hlavne v dôsledku nedostatku potravy a miest na reprodukciu. Drobným živočíchom vieme veľmi jednoducho pomôcť vytvorením takého miesta vo forme hmyzieho hotela.

 

 

 

Hmyzí hotel poskytuje príbytok a útočisko mnohým druhom živočíchov, ale najviac ho obľubujú kutavky, lienky, samotárske včely a zlatoočká. Vyhľadávajú škáry v dreve alebo rúzne iné úkryty v prírodných materiáloch - v dutej stonke trstiny, kukorice, alebo dokonca otvory (dierky) v pálenej tehle. Iné zas uprednostnia suché lístie, slamu, trávu či šišky ihličnanov. Všetky tieto prírodniny môžete použiť pri stavbe hmyzieho hotela, ktorého návod nájdete tu:

https://www.facebook.com/pg/SEV-Dropie-1406951929536104/photos/?tab=album&album_id=2705587006339250

Hmyzí hotel je dôležité umiestniť v záhrade alebo v parku na slnečnom mieste, prípadne taký menší si pokojne môžete postaviť na sídlisku medzi činžiakmi, kde sa nachádza súvislý pás zelene alebo výsadba s trvalkami. Poskytnete ním priestor pre drobné živočíchy na rozmnožovanie - ostrov života a zároveň ním skrášlite častokrát neveľký zelený priestor v betónovej džungli. Veľkým prínosom je však  bude hotel pre živočíchy, ktoré žijú na väčších trávnytých plochách bez možností úkrytu (napríklad väčšie plochy záhrad s ovocným sadom, školské dvory, zelené plochy v strede obce a pod.)

Podobné články