Kvízujte a oslávte Stredoeurópsky deň stromov

Dávajú nám kyslík, sú domovom pre množstvo živočíchov, v horúčave nám poskytujú tieň, dávajú nám potravu, liečivá, drevo na oheň alebo na výrobu nástrojov, stavebný materiál. Sú významným krajinotvorným a kompozičným prvkom, s ktorým sa stretávame takmer na každom kroku, či už v mestách alebo vo voľnej krajine. Stromy sú jednoducho pre nás vzácnym darom. Patria medzi najstaršie a najdlhovekejšie organizmy na našej planéte.

Tradícia Dňa stromov vznikla v 19. storočí  na podnet novinára J. Sterlinga Mortona v americkom štáte Nebraska, ktorý bol zástancom myšlienky, že prítomnosť stromov v okolí zlepšuje klímu ako aj pôdne vlastnosti. Nezostal však len pri písaní článkov s touto tematikou, ale vyzval občanov, aby sa  4. januára 1872 zapojili do Dňa stromov vysadením stromčekov vo svojom okolí. Odhaduje sa, že v rámci jeho iniciatívy vysadili v Nebraske viac ako jeden miliónov stromov.

Stredoeurópsky deň stromov slávia vo viac ako 40 krajinách

Postupne sa myšlienka osláv Dňa stromov rozšírila do celého sveta. Birdsey Northrop z Connecticutu napríklad v roku 1883 navštívil Japonsko a odporučil usporiadať Deň stromov ako nástroj pre zlepšenie kvality života v meste. Jeho zásluhou sa tento deň rozšíril tiež do Austrálie, Kanady a Európy. Presný dátum osláv Stredoeurópskeho dňa stromov sa v každom štáte alebo regióne líši v závislosti od klimatických podmienok vhodných k vysádzaniu stromov. V stredoeurópskych krajinách bol za dátum Dňa stromov ustanovený 20. október. V tento deň sa schádzajú členovia rôznych organizácií a jednotlivci, aby si pripomenuli dôležitosť a význam stromov pre život, spoločne ich vysádzali a realizovali ďalšie zaujímavé aktivity a programy.

O ochrane mimoriadne významných stromov, vyhlasovaní chránených stromov, koľko máme chránených stromov na Slovensku sa dočítate v článku na webe ŠKOP Varín.

 

KVÍZUJTE PRI PRÍLEŽITOSTI STREDOEURÓPSKEHO DŇA STROMOV

Štátna ochrana prírody SR, Škola ochrany prírody Varín pri príležitosti osláv Stredoeurópskeho dňa stromov pre Vás pripravila súťažný kvíz s názvom ČO NÁM ROZPRÁVAJÚ STROMY?

Čo myslíte, čo by nám povedali stromy, keby vedeli rozprávať?

Skúsili ste sa niekedy započúvať do hlasu šumiaceho lístia, počúvať vŕzgavé zvuky vo vetre ohýbajúceho sa stromu? Alebo čo by povedal taký ticho stojaci mohutný 8 000-ročný smrek? Mali by sme sa snažiť porozumieť im. Pochopiť aké sú dôležité v našom živote a čo pre nás znamenajú. Sú pre nás vzácnym darom. V dobe klimatických zmien a znižovania biodiverzity môžu byť zdrojom našej inšpirácie a studňou našej múdrosti.

Chcete zistiť, čo rozprávajú a otestovať sa, ako ich poznáte? Tak súťažný kvíz spojený s ocenením troch výhercov je určený Vám.

Hlavným cieľom súťažného kvízu je poukázať na význam a dôležitosť stromov pre život, objaviť známe druhy stromov a dozvedieť sa o nich rôzne zaujímavosti.

Súťažný kvíz môžete vyplniť od 20. októbra do 20. novembra 2020. Za všetky správne odpovede, môžete získať až 30 bodov. Traja víťazi budú vyhlásení 25. novembra 2020 na facebookovej stránke a webe ŠkOP Varín.

 

Viac informácií ako i pravidlá k súťaži nájdete na webe ŠOP SR v sekcii Výchova a vzdelávanie.

 

Spracovala: Miriam Balciarová, Ing., ŠOP SR, odbor environmentálnej výchovy, vzdelávania a osvety, oddelenie Školy ochrany prírody Varín

 

Začať kvízovať môžete po kliknutí na obrázok, ktorý vás presmeruje na kvíz.

 

 

 

 

 

 

Podobné články