Ukáž svoju fľašu

Ilustračný obrázok
Piť musíme všetci. Bez vody človek prežije iba pár dní. Ale potrebujeme k pitiu rôzne plastové poháre, fľaše či slamky? Na Slovensku sa ročne predá asi miliarda PET fliaš, pričom ich doba rozkladu je až 500 rokov. Od 1. januára 2022 je na Slovensku spustený systém zálohovania PET fliaš a plechoviek. Je to čiastočné riešenie problému. Najlepšie je odpad netvoriť a predchádzať jeho vzniku.

Garant výzvy

Natur pack logo
1 Máš svoju obľúbenú opakovane použiteľnú fľašu na nápoje? Ukáž nám ju.
2 Nekupuj nápoje v jednorazových obaloch. Naplň si svoju obľúbenú fľašu vodou z vodovodu, pitných fontán, či cisterien.
Pošli nám fotografiu svojej fľaše a miesta, kde si si ju naplnil. Napíš nám koľkokrát počas výzvy sa ti to podarilo.
Zapoj sa do výzvy
Ak sa chceš zapojiť do výzvy . Ak nemáš prihlasovacie údaje, registruj sa.
User

Treba vedieť

Dekoračný obrázok

Ľudia už niekoľko storočí pijú nápoje z rôznych priemyselne vyrábaných nádob. Najprv to boli sklenené fľaše, ktoré zažili rozmach počas priemyselnej revolúcie a spočiatku boli vyrábané iba ručne. Skutočný boom nastal na konci 19. storočia, kedy bol vydaný prvý patent na stroj na vyfukovanie skla. Známa americká firma Saratoga Springs Company vtedy balila 7 miliónov fliaš ročne. Neskôr sa začali využívať aj oceľové a hliníkové plechovky. Prvá plechovka na pivo bola verejnosti predstavená v roku 1935 v USA a bolo v nej pivo značky Krueger. Dnes sa na celom svete ročne predá viac ako 250 miliárd plechoviek.

Ku veľkej zmene balenia nápojov prišlo v druhej polovici 20. storočia. Plastová fľaša vyrobená z PET (polyetyléntereftalát) bola patentovaná v roku 1973. Vynašiel ju Američan Christopher Wyeth. Odvtedy sa PET fľaše tešia veľkej obľube, každú minútu sa ich na svete predá asi milión. V roku 2016 sa predalo na celom svete viac ako 480 biliónov fliaš, pričom doba ich rozkladu je až 500 rokov. Na Slovensku sa ich ročne predá asi miliarda. V roku 2018 sa v Európe vyprodukovalo takmer 61,8 miliónov plastov, z toho PET tvorilo necelých 8 %. Recykluje sa len okolo 30 % plastov, väčšina stále končí na skládkach, či v oceánoch, v lepšom prípade v spaľovniach na energetické využitie. Problém nápojových obalov spočíva v ich krátkej životnosti. Doslova za pár sekúnd či minút sa stávajú odpadom.

V roku 2019 EÚ vydala smernicu č. 2019/904, ktorá má za cieľ predchádzať vplyvu určitých plastových výrobkov na životné prostredie.

Smernica zakazuje od roku 2021 predaj vybraných jednorazových plastových výrobkov: tyčiniek do uší, tanierov, príborov, slamiek, paličiek určených na pripevnenie a podopieranie balónov, miešadiel na nápoje a obalov vyrobených z expandovaného polystyrénu, ako sú poháre na nápoje, či nádoby na potraviny.

Plastové fľaše musia od roku 2025 obsahovať aspoň 25 % recyklovaných plastov vypočítaných na základe priemeru pre všetky PET fľaše uvedené na trh na území daného členského štátu. Od roku 2030 sa má tento podiel zvýšiť na 30 %.

Európska legislatíva zároveň požaduje zber 90 % plastových obalov do roku 2029, avšak nemá stanovený cieľ na plechovky. Slovenská legislatíva stanovuje cieľ zberu 90 % plastových obalov už do roku 2027 a ďalší ambiciózny cieľ 90 % zberu plechoviek do roku 2029.

Od 1. januára 2022 bol u nás zavedený systém zálohovania PET fliaš a plechoviek, čo výrazne znížilo množstvo voľne pohodených plastových nápojových obalov. Zálohujú sa jednorazové plastové fľaše a plechovky nápojov ako sú minerálne vody, sladené nápoje, ovocné šťavy, ľadové čaje, energetické nápoje, pivo, víno či miešané alkoholické nápoje. Správca zálohového systému uvádza, že od začiatku roka bolo vyzbieraných 85 000 000 plastových fliaš a plechoviek.

Od roku 2022 sa u nás zavádza systém zálohovania PET fliaš a plechoviek, čo výrazne zníži množstvo voľne pohodených plastových nápojových obalov. Je to jediný účinný spôsob ako dosiahnuť vysokú mieru ich vytriedenia.

Tak ako v prípade ostatných obalov, aj v prípade tých nápojových platí, že recyklácia nie je ideálnym a jediným riešením. Tým najdôležitejším je predchádzať ich vzniku. Dôležité je rozmýšľať. Naozaj potrebujem každý deň cestou do práce vypiť kávu z plastového pohára alebo nápoj v plechovke? Existuje aj iná alternatíva? Dnes sú na trhu kvalitné nerezové, sklenené, bambusové fľaše, poháre aj slamky. Mnohé mestá majú automaty na mlieko a bezobalové obchody. Stačí len tak málo – začať od seba!

„Ty musíš byť zmenou, ktorú chceš vidieť vo svete.“ (Mahátma Gándhí)

Cieľ 2025

Program predchádzania vzniku odpadu Slovenskej republiky na roky 2019 – 2025 : Obmedziť používanie nerecyklovateľných jednorazových plastových obalov.

V čom to viazne

Všetci máme radi rôzne druhy nápojov. Nápojové obaly, takisto ako aj rôzne poháriky, slamky, či miešadlá, však majú životnosť iba niekoľko minút, či dokonca sekúnd a stávajú sa odpadom. Problémom je naša pohodlnosť, ale aj zaužívané vzorce správania.

Mediálni partneri

Zvonček logo Enviráčik logo Maxík logo

Partneri

Natur pack logo Free food logo Inštitút cirkulárnej ekonomiky logo Fashion Revolution Slovakia logo NOA logo Planeta zem sa usmieva logo VEPOS Horného Turca n.o. Asekol Nok Saneco logo